Један призор на богојављенском пливању у Оџацима привукао је посебну пажњу. Полицијска службеница Ања Јововић (20) из Раткова код Оџака је по изласку из воде обукла мајицу са сликом дечака и натписом: "Живиш".

На слици је био њен рођени брат Лука, који је 2019. први у Оџацима допливао до часног крста. Имао је тада свега 11 година, а пре девет месеци је настрадао у саобраћајној несрећи.

Исту мајицу су носили и његови најмилији и другари у Раткову, где је Лукин отац Драган организовао богојављенско пливање на језеру породичног салаша. Више о томе можете прочитати на овом линку.

Фото: М. Игњатовић

 

- Наша Ања и ја смо данас у твоју част и у твоје име показали да смо од јуначке рође - написао је Драган на Фејсбук профилу, уз синовљеву фотографију и апел: "Правда за Луку Јововића".

Фото: Зоран Јовановић Мачак, Инстаграм принтскрин/jovovic___a

 

Отац је огорчен што се одуговлачи суђење за удес у којем је изгубио сина, а највише због тога што је особа коју криви за трагедију "до данас наставила да вози кола као да се ништа није десило".

Драган истиче да је доказано да се трагедија догодила зато што возачица аутомобила није уступила право првенства Луки, који је управљао мотоциклом.

- Она га је ударила колима испред своје куће, у коју је после тога утрчала, а он је остао да лежи у каналу поред пута. Није му пружила помоћ, а Хитна, коју су касније позвале комшије, стигла је кад је прошло максимално време које је могао да издржи без кисеоника.Био је девет дана у коми, из које се није пробудио - наводи отац.

Фото: Инстаграм принтскрин/jovovic___a

 

Лука је, прича Драган, имао најбоље резултате на тестовима моторичких способности. Играо је фудбал у новосадској Војводини, суботичком Спартаку и у клубовима у Оџацима, Апатину и Сомбору, пливао је, јахао коње, поправљао струју, возио бицикл, мотоцикл...

- Мене су одмах позвали на одговорност јер сам дао мотоцикл на управљање малолетном детету, а њој до данас није одузета возачка дозвола. Као полицијски службеник са 33 године стажа, тврдим да је саобраћај најболнија тачка у држави. Како је могуће да се за коришћење мобилног телефона у вожњи изриче казна од 10.000 динара, упола мања ако се измири у року од осам дана, а 3.000 ако се плати на лицу места? Зар толико вреди изгубљен дечји живот? - пита Драган, који сматра и да су приватне ауто-школе "регрутни центри камиказа на друмовима".

Фото: Приватна архива

 

Он је најавио да ће основати Фондацију "Лука Јововић" за подршку породицама деце погинуле у саобраћајним несрећама.

- Те породице су распаднуте. Тешко ми је, али ћу због Луке, који је био наше треће и најмлађе дете, као и због две ћерке и унучета, све учинити да сачувам своју и друге породице чију су децу убили бахати возачи - поручио је Драган.

У Раткову је осликан Лукин мурал, а породица је поставила и спомен-обележје на месту где је страдао. За време његове сахране, и још две-три недеље после тога, три полицијске патроле су чувале кућу у којој станује учесница саобраћајног удеса.

- Да сам хтео да се светим, ни 33 патроле ме не би спречиле. Али, ја се бавим молитвама и чувањем успомена на мог сина - каже отац.

БОНУС: НАЈАКТУЕЛНИЈИ ВИДЕО СНИМЦИ

За још вести запратите нас на нашој званичној Фејсбук страници - будимо "на ти".

Нова димензија новости, ваш "Нпортал.рс".