Процена је заснована на случајевима које је анализирала америчка Тајна служба и подацима министарства за рад и Администрације за мала предузећа, рекао је Рој Дотсон, национални координатор за откривање превара током пандемије, јавио је АП.

Тајна служба није у свој извештај укључила случајеве преваре услед пандемије које процесуира Министарство за правосуђе, пренео је Глас Америке.

Износ украден из програма помоћи за пандемију показује да је "сама величина фондова примамљива за криминалце", рекао је Дотсон.

Тајна служба наводи да има више од 900 активних кривичних истрага о преварама у вези са пандемијом, са случајевима у свакој држави, а до сада је ухапшено око 100 људи.

Министарство за правосуђе саопштило је прошле недеље да је њихово одељење за преваре гонило преко 150 оптужених у више од 95 кривичних предмета и да је запленило више од 75 милиона долара у готовини добијеној од лажно прибављених средстава Програма за заштиту плата, као и бројне некретнине и луксузне ствари купљне од тих средстава.

"Можемо ли да зауставимо превару? Не, али мислим да дефинитивно можемо да гонимо оне који треба да буду кривично гоњени и можемо да дамо све од себе да повратимо што више од проневерених средстава намењених за санирање последица пандемије", рекао је Дотсон.