Група од 17 авантуриста, међу којима је било и двоје деце, током викенда је била завејана у једној колиби на Маљену. До њих су стигли и спасиоци Горске службе спасавања, који су им донели храну. Њихов случај покреће питања - Како да избегавамо потенцијално опасне ситуације код овако великог снега?

Урош Смиљанић, спасилац Горске службе, каже да је ова група авантуриста поступила добро, јер су током ноћи остали у аутомобилу, грејали се, а током јутра покушавали да се извуку.

Они су добро познавали тај крај, где се налазе куће и викендице, што је допринело да се снађу. Смиљанић каже да је, кад се путује зими, неопходно у аутомобилу имати ћебе, резервну храну, воду, нешто што може да их држи топлим док их неко не ослободи ако упадну у смет. Истиче да никако не сме да се излази из аутомобила и да се тражи пут, ако се не познаје предео, као ни да се удаљава од возила.

Смиљанић објашњава да је један од највећих проблема зими то што се батерија телефона брзо испразни, па је пожељно имати резервну батерију. Према његовим речима, снег може да отежа проналажење оријентира, јер су сакривени или изгледају другачије, а саме стазе нису видљиве довољно. Спасилац наводи да ће припадници Горске службе током зиме и скијашке сезоне дежурати на свим планинама.

- Један од великих изазова током овог периода су и љубитељи планинарења који воле да уживају у планинама прекривеним снегом, па се некад опусте и остану дуже, те их ухвати мрак - додаје Смиљанић.

(РТС)