Трагедија о којој говори филм "Лепа села лепо горе" још се чини тежом када гледалац сазна да је филм заправо снимљен по истинитом догађају.

Фото: Јутјуб принтскрин/Ово је Србија 1914

 

Те 1992. године на простору Босне и Херцеговине се десио рат. Према овој бици снимљен је филм “Лепа села лепо горе”, редитеља Срђана Драгојевића. Филм је познат по страдању групе српских војника у тунелу.

На ушћу Лима у Дрину код Вишеграда септембра 1992. године 7 српских војника било је 9 дана окружено у 97 метара дугом тунелу Бродар.

ФОТО: Принтскрин Јутјуб Жепче 1458

 

Септембра 1992. године, 7 војника Треће чете Дринског батаљона чувало је мост испред тунела, пазећи да муслиманске јединице не пређу на десну обалу Дрине. После неколико дана цели канјон је горео. Јединица се повукла у тунел и тако нашла у клопци, заробљена са обе стране, без могућности да изађе из истог.

Тако су провели девет дана, под бомбама и сталним нападима муслиманских снага. Милован Лучић и Владан Гавриловић умрли су у тунелу због рана добијених гелером, тешко рањени Новак Арсић убио се пуцњем у слепоочницу, док је Стеван Панић настрадао од кише метака којим су их муслиманске јединице свакодневно засипале.

Тројица српских војника Михајло Шимшић, Слађан Симић и Станко Мећашев су после губитка другова одлучили да изађу из тунела и, веровали или не, неким чудом су преживели.

ФОТО: Принтскрин Јутјуб Жепче 1458

 

На излазу из тунела постављена је спомен-плоча са именима и сликама докторке Стојане Јојовић и медицинске сестре Љубице Кастратовић из Рудог, које су погинуле када су кренуле у помоћ заробљеним војницима.

Филм Срђана Драгојевића о двојици пријатеља из детињства који се током рата у Босни нађу на супротним странама као непријатељи снимљен је 1996. године и тада је био српски кандитат за Оскара. Сматра се модерним класиком српске кинематографије.