Један од најактивнијих руских вулкана, почео је да еруптира нешто после поноћи у уторак, по локалном времену, а на свом врхунцу, шест сати касније, облак пепела се проширио на површину од 108.000 квадратних километара, преноси Ројтерс.

У најновијем билтену Камчатског огранка Геофизичког института Руске академије наука, објављеном данас, наводи се: "Ерупција вулкана Шивелуч се наставља. Према сателитским подацима, емисија пепела достигла је око 10.000 метара надморске висине".

Црвено упозорење које је издао Тим за реаговање на вулканске ерупције Камчатке (КВЕРТ) остаје на снази. У њему се наводи да вулкан "представља потенцијалну опасност за међународне и локалне авио-компаније".

Неколико села на истоку полуострва прекривено је облаком пепела. Становницима је саветовано да не напуштају своје домове без потребе. Према научницима, пад пепела у селу Кључи је најјачи у последњих 60 година. Тамо је дебљина слоја пепела достигла 8 центиметара.

Руски климатолог Алексеј Кокорин је изјавио да ова ерупција вулкана може да доведе до глобалног захлађења које би трајало годину или две, преноси РИА Новости.

Око 24 сата након што је вулкан почео да еруптира, земљотрес јачине 5,8 степени Рихтерове скале погодио је обалу Камчатке, наводи се у извештају руског института.

Руски научници су саопштили да је реч о накнадном потресу земљотреса од 3. априла.

На полуострву Камчатка, које се налази на далеком истоку Русије, живи око 300.000 људи. Процењује се да је Шивелуч имао око 60 значајних ерупција у последњих 10.000 година, а последња велика била је 2007.

БОНУС ВИДЕО:

ЕРУПЦИЈА ВУЛКАНА НА КАМЧАТКИ: "Безимени" избацио пепео шест километара увис

За још вести запратите нас на нашој званичној Фејсбук страници - будимо "на ти".

Нова димензија новости, ваш "Нпортал.рс".