Давајући саопштење на конференцији за новинаре после завршеног ванредног састанка министара одбране чланица НАТО у Бриселу, Тонин је казао да се сада већ зна да је беспилотна летелица прошла кроз ваздушни простор "барем три савезничке државе", и да је прелет био регистрован.

Те државе су, међутим, премда су летелицу регистровали радари, то занемариле, означивши да је реч о "одразу на радарској слици, односно тзв. лажном трагу", казао је новинарима у Бриселу након састанка Тонин, преноси СТА.

Након тог инцидента, према његовим речима, НАТО је одмах променио приступ за такве ситуације, па сада ваздухопловство земаља НАТО мора да реагује и када је у питању могућ одраз на радарској слици.

Сада авиони држава чланица НАТО у сличним случајевима одмах морају да интервенишу, чак и ако оператери сматрају да је реч о лажном трагу, прецизирао је словеначки министар.

"Када год се на радару нешто појави, па и када оператери сматрају да је то само радарски одраз, авиони морају одмах у ваздух и да провере о чему се ради", казао је Тонин новинарима.

Словенија је након овог инцидента са совјетским дроном који је пао на Загреб ставила у стање приправности и своје ваздухопловство, додао је он.

"И Словенија ће у свим таквим случајевима одмах реаговати. Опрезни смо, у стању високе приправности и мислим да наши људи што се тога тиче могу бити мирни", додао је словеначки министар одбране.

За још вести запратите нас на нашој званичној Фејсбук страници - будимо "на ти".

Нова димензија новости, ваш "Nportal.rs".