Sabor UPC, koja je pod jurisdikcijom Ruske pravoslavne crkve, usvojio je odgovarajuće dopune i izmene ustava o upravljanju UPC, koje znače njenu potpunu samostalnost i nezavisnost, navedeno je saopštenju objavljenom na sajtu UPC, prenosi agencija.


Savet se obratio i ruskim vlastima sa zahtevom za nastavak pregovaračkog procesa.

Učesnici Sabora su izrazili nadu da će "problem raskola u ukrajinskom pravoslavlju biti prevaziđen" i ocenili da je prvi uslov okončanje zauzimanja crkava i prinudno prenošenje parohija UPC u nekanonsku Pravoslavnu Crkvu Ukrajine (PCU).

Foto: Tanjug/AP

 

Sabor UPC skreće i pažnju na "stvarnu zavisnost PCU od Carigradske patrijaršije" i na činjenicu da je kanonski status UPC „znatno inferiorniji“ u odnosu na slobode i mogućnosti u sprovođenju crkvene delatnosti, koje su predviđene poveljom UPC.

Pravoslavna crkva Ukrajine je delimično priznata pravoslavna crkva čiju je autokefalnost Vaseljenska patrijaršija u Istanbulu odobrila u januaru 2019. godine.

Trenutno autokefalnost Pravoslavne crkve Ukrajine priznaju Vaseljenska patrijaršija Carigrada, Aleksandrijska patrijaršija, Kiparska crkva i Grčka crkva.

Oglasila se Ruska pravoslavna crkva

Moskovska patrijaršija saopštila je danas da ne može da odgovori na odluku Ukrajinske pravoslavne crkve da proglasi nezavisnost jer joj se ona ni na koji način nije obratila.

- S obzirom da Ruska pravoslavna crkva nije dobila nikakvo obaveštenje Ukrajinske pravoslavne crkve ne možemo da odgovorimo na informacije koje dobijamo iz štampe i sa interneta. Molimo se za očuvanje jedinstva Ruske pravoslavne crkve. Molimo se za skori mir i kraj krvoprolića - napisao je na svom Telegram kanalu portparol Ruske pravoslavne crkve Vladimir Legojda.

Foto: Tanjug/AP

 

On je ocenio da se Ukrajinska pravoslavna crkva nalazi u veoma teškoj situaciji i da je pod pritiskom "sa raznih strana - vlasti, raskolnika, nacionalistički nastrojenih predstavnika određenog dela javnosti, medija", prenosi Interfaks.


- U situaciji kada spoljne sile pokušavaju da unište jedinstvo Ruske pravoslavne crkve, bilo bi krajnje neodgovorno sa naše strane da ulazimo u detaljan komentar odluka donetih u samoupravnoj Ukrajinskoj pravoslavnoj crkvi - naglasio je Legojda.
 

Naknadno se oglasio i mitropolit Ilarion, rukovodilac Odeljenja za spoljne veze moskovske patrijaršije, rekavši da će jedinstvo između Ruske pravoslavne crkve i Ukrajinske pravoslavne crkve i dalje biti sačuvano i da će nastaviti da ga jačaju. On je istakao da je Sabor UPC samo potvrdio njenu finansijsku i administrativnu samostalnost od Moskve, te da nikakvih noviteta nije bilo.

- Sabor Ukrajinske pravoslavne crkve potvrdio je status koji ima ta kanonska crkva od 1990. godine, kada je dobila tomos o samoupravi od ruskog patrijarha Aleksija Drugog, istakao je mitropolit.

Za još vesti zapratite nas na našoj zvaničnoj Fejsbuk stranici - budimo "na ti".

Nova dimenzija novosti, vaš "Nportal.rs".