У предлогу пише да се укида такса за оверу потписа и омогућава се да представници овлашћених предлагача буду део органа за спровођење референдума.

"Овера потписа се врши у општинској, односно градској управи и за оверу потписа се не плаћа накнада", пише у измењеном члану закона.

Наводи се и да овери потписа не подлежу потписи дати електронским путем, у складу са уредбом којом се уређује електронска народна иницијатива.

Неће бити могуће расписати референдум о истом питању у року краћем од четири године, а парламент у року од четири године неће моћи да донесе одлуку другачију од оне која је потврђена на референдуму.

"Ако су грађани на референдуму донели одлуку против потврђивања акта, односно питања које је било предмет изјашњавања о том акту, односно питању не може се поново одлучивати на референдуму у року краћем од четири године од дана одржавања референдума", пише у предложеном решењу.

Председник Скупштине Србије Ивица Дачић рекао је раније за Тањуг да измене Закона о референдуму и народној иницијативи немају никакве везе са донетом одлуком о расписивању и одржавању референдума о уставним променама у области правосуђа за 16. јануар.

Закон о референдуму и народној иницијативи, као и Закон о експропријацији били су повод за недавно одржане протесте. Закон о експропријацији је председник Александар Вучић вратио парламенту, после чега га је Влада повукла, док ће се измене Закона о референдуму сутра наћи поново пред посланицима.

 

За још вести запратите нас на нашој званичној Фејсбук страници - будимо "на ти".

Нова димензија новости, ваш "Nportal.rs".