Тесла је водио веома необичан и дисциплинован животни стил, што се одражавало и у његовој исхрани. Водио је аскетски живот, често је радио дуге сате, те је имао је тенденцију да заборави на оброке док је потпуно посвећен својим експериментима.

Познато је и да је био веома умерен у јелу и пићу.

Његова исхрана углавном се састојала од једноставних намирница. Блиски сарадници и пријатељи сведочили су да је често прескакао оброке, а кад би јео, то су биле једноставне и лако припремљене намирнице.

Неки извори сугеришу да је волео супу, поврће и воће, посебно јабуке. Такође је често јео млечне производе.

Важно је напоменути да је у то време било другачије схватање исхране и дијететике него данас. Тесла је живео у 19. и 20. веку, када није било модерне науке о исхрани и нутриционизму какву имамо данас. Али, веома је пазио на то шта једе и како вежба, јер је сматрао да је важно да што дуже остане активан.

У својој књизи „Моји изуми: Аутобиографија Николе Тесле”, навео је да обично доручкује млеко и јаја, ручак је прескакао, а посебно је волео чорбу од поврћа.
„Најважнији елемент моје животне шеме је моја исхрана. Не можете очекивати да машина добро функционише ако јој не обезбедите одговарајуће гориво“, говорио је Тесла, али и истицао како је временом увидео да су два оброка дневно сасвим довољна.

„Два оброка на дан су ми поправила здравље и изоштрила апетит и укус. Нисам знао шта је живот док из исхране нисам избацио ручак. Данас са 78 година уживам у своја два оброка у истој мери као кад сам био дечак од 16 година и немам никаквих проблема с варењем“, пишу на сајту Тесла Универсе.

Како каже, за доручак је волео да пије млеко, јер обилује протеинима, и да једе јаја, посебно беланца јер су такође богата протеинима. Волео је и пиринач, али сир не.

„Поврће је неопходно, иако не садржи много протеина. Не даје много енергије, али регулише црева, даје телу витамине. Волим да поједем фину чорбу од лука и сецканог целера припремљену са доста маслаца. Ова комбинација се лако вари и једем је годинама уназад.“

Тесла је хвалио и воће, а за шећер је говорио да у малим количинама није опасан, с тим што не смемо заборавити да га у воћу има доста.

На питање да ли је вегетаријанац или не, Тесла је овако казао:

„Месо једем врло ретко, једном или двапут годишње. Богато је протеинима, али и риба је готово подједнако богата протеинима и мастима, а много лакше се вари. Фосфор који садржи одличан је за нервни систем. Али фосфор, док храни мозак, узрокује киселост у организму. И месо и риба дају нам брзу енергију. Ове намирнице за људе појединих професија јесу неопходне, мада нам због свог састава скраћују живот. Ипак, док смо живи, дају нам доста енергије.“Са друге стране, дуже од две деценије Милијан Стојанић, инспирисан Тесла признањима за гастрономију, бавио се истраживањем јеловника најумнијег научника српског порекла, кроз његов пут у Европи и Америци.

„Оно што је њега носило кроз живот јесу ти млечни производи, млечне прерађевине, мед, понеки коњак, односно виски, мало вина, али све са мером. Значи Никола Тесла је јео два пута дневно, било да је био у Смиљану, у Европи, у Америци. И оно што је Тесла говорио свима – немојте се преједати и немојте журити на онај свет“, додаје.

Тесла никада није јео из округлих тањира.

„Никола Тесла, када је био мали није умео да пише и црта десном руком, него је све то радио левом руком и врло тешко је правио кругове, онда када су учитељица или наставник тражили од њега и он је то буквално омрзао“, каже Стојанић.

Одрастајући као дете православног свештеника, чувени научник придржавао се и навика које је стекао у детињству.

Уз све специфичности око исхране, Никола Тесла је целог живота и постио. Тако да је до краја живота носио исти конфекцијски број.

И о спавању је имао аутентичан став.

“Спавање? Ја ретко када спавам. Долазим из породице дуговечних људи који су познати по томе да нису пуно спавали. Надам се да ћу достићи рекорд мојих предака и да ћу живети бар 100 година. Моје неспавање ме не брине. Некада одспавам сат времена. Повремено, ипак, на сваких пар месеци, одспавам по 4 до 5 сати. Онда се пробудим у потпуности напуњен енергијом, као батерија. Након такве ноћи ништа ме не може зауставити. Тада осећам огромну снагу. Не постоји сумња око тога да је сан обновилац, давалац живота, да он повећава енергију. Мада, не верујем да је он неопходан за нечије здравље, нарочито ако је то неко ко по навици мало спава”, закључио је легендарни научник.

БОНУС ВИДЕО

За још вести запратите нас на нашој званичној Фејсбук страници - будимо "на ти".

Нова димензија новости, ваш "Нпортал.рс".