У МУП-у, који је предлагач овог закона, објашњавају да су измене управо тако конципиране да се привреди обезбеди већи број возача, али да се притом не угрози безбедност саобраћаја, која није на завидном нивоу. Само од почетка ове године регистровано је више од 1.000 саобраћајних прекршаја и 56 саобраћајних незгода.

- Транспортна привреда је константно у недостатку возача комерцијалних возила. С обзиром на то, Предлог закона о изменама и допунама Закона о безбедности саобраћаја замишљен је да пружа одређене олакшице за стицање тих возачких категорија - каже за "Новости" начелник Управе саобраћајне полиције, пуковник полиције Славиша Лакићевић.

Он објашњава зашто су предвиђене баш овакве измене, али и какво је стање на путевима, односно како опада број незгода, али расте број страдалих и за воланом путничких кола све је више возача под дејством алкохола и наркотика. Оваква неодговорност код професионалних возача изузетно је ретка.

- Када је у питању возачка дозвола за управљање возилима категорије Ц, предвидели смо снижење старосног услова са 21 навршене године живота на 18, уз претходну обавезу стицања Сертификата о професионалној компетенцији (ЦПЦ). Предложено је и да Ц категорију може добити особа које већ има пробну возачку дозволу категорије Б, а не само "пуну" возачку дозволу ове категорије. Законом није прописано издавање пробне возачке дозволе за категорију Ц, па се ограничења за возача са пробном возачком дозволом не односе на оног којме је издата дозвола за Ц. Међутим, приликом измене подзаконског акта којим се уређује питање возачких дозвола, биће размотрено и прописивање одређених ограничења за возаче који су Ц категорију стекли по олакшаним условима. Ако буду прописана, та ограничења ће се уписивати у возачку дозволу - објашњава Лакићевић.

За дозволу за управљање возилима категорије Д старосни услов пада са 24 на навршену 21 годину живота, уз претходну обавезу стицања ЦПЦ. Предложено је и да Д категорију може добити онај ко већ има дозволу или пробну возачку дозволу категорије Б.

 

Прошле године МУП је, иначе, евидентирао 68 саобраћајних незгода, док је за првих седам месеци ове године забележено 56. Иако се број смањује из године у годину, смртно страдалих и повређених је више.

- Управа саобраћајне полиције перманентно спроводи активности како би се спречила штетна последица пре него што настане - додаје Лакићевић. - Консултације са свим координирајућим субјектима и акције унапређења безбедности на критичним тачкама су свакодневне, како кроз апеле путем медија, тако и кроз унапређивање уочљивости саобраћајне сигнализације. Предлажући законске измене, сагледали смо упоредно решења која су имплементирале државе у региону, односно сагледавамо системе безбедности који су показали најбоље резултат

Ако непоштовање саобраћајних прописа прерасте у понашање у грубој супротности са правилима саобраћаја и без показивања обзира према безбедности осталих учесника у саобраћају, говоримо о насилничкој вожњи, чија је последица често саобраћајна незгода. Прошле године откривено је укупно 1.559 прекршаја насилничке вожње (за девет одсто више у односу на 2021. годину), док је за првих седам месеци ове године било 1.612 оваквих прекршаја (за седам одсто више него у истом периоду лане).

У току 2022. године откривено је укупно 63.775 прекршаја управљања возилом под дејством алкохола (за 28 одсто више него 2021.) и 2.618 управљања под дејством психоактивних супстанци (за девет одсто више него претходне године). Такође, лане се догодило 4.645 саобраћајних незгода у којима је возач био под дејством алкохола преко 0,2 мг/мл, док је ове године било 2.357. Прошле године је у 178 саобраћајних незгода евидентирано да је возач под дејством психоактивних супстанци, а ове у 114.

ВОЗЕ БЕЗ ДОЗВОЛЕ

ПРОШЛЕ године догодило се 1.413 саобраћајних незгода у којима су учествовали возачи без издате возачке дозволе. За првих седам месеци ове године било их је 811, каже Лакићевић

БОНУС ВИДЕО:

 

За још вести запратите нас на нашој званичној Фејсбук страници - будимо "на ти".

Нова димензија новости, ваш "Нпортал.рс".