Одговор је да ће већина жена са имплантима бити у могућности да доји, иако импланти могу донекле да утичу на само снабдевање млека.

- Имплантати у грудима не би требало да спречавају већину жена да доје, иако ће можда морати да допуне исхрану бебе ако имплантати спречавају бебу да добије довољно исхране кроз искључиво дојење - каже Антониа Ким, специјалиста за медицину мајке и фетуса за Хеалтхлине.

Ипак, постоји неколико изузетака. Да ли можете да дојите зависи од првобитног стања ваших дојки пре операције и могуће врсте коришћеног реза.

Утицај силикона на дојење

Имплантати се обично постављају иза млечних жлезда или испод мишића грудног коша, што не утиче на снабдевање млеком. Међутим, локација и дубина реза који се користи за операцију могу утицати на вашу способност дојења. Хирургија која одржава ареолу нетакнутом значи да је мање вероватно да ц́е изазвати проблеме. Нерви око  брадавица играју важну улогу у дојењу. Сам поступак дојења утиче на хормоне пролактина и окситоцина. Пролактин покреће производњу мајчиног млека, док окситоцин изазива пад. Када су ови нерви оштећени, осећај је смањен. Резови направљени испод дојке, кроз пазух или пупак смањиће било какву могућност настајања проблема у вези са производњом млека. 

Фото: Профимедиа

 

 

Када се имплантати постављају директно на ткиво дојке, већа је вероватноћа да ће притисак који они врше да закрче млечне канале, што отежава жени да произведе довољно млека или да млеко слободно тече током храњења. Када се импланти постављају испод мишићног слоја грудног зида, мање је вероватно да ће ометати производњу или проток млека.

Да ли је безбедно дојити са имплантима?

Према Центрима за контролу и превенцију болести, није било недавних клиничких извештаја о проблемима код беба мајки са силиконским имплантатима. Не постоје методе за тачно откривање нивоа силикона у мајчином млеку. Међутим, студија из 2007. која је мерила нивое силицијума (компонента силикона) није пронашла више нивое у мајчином млеку код мајки са силиконским имплантатима у поређењу са онима без, пише Хеалтхлине.