Како је неразумевање те ознаке управо најчешћи кривац што хиљаде тона још увек јестиве хране годишње у ЕУ заврши у смећу, Европска комисија ће до краја 2022. предложити нови систем означавања рокова трајања. Све државе чланице ЕУ до 2030. требало би, наиме, да преполове количине бачене хране.

Недавно истраживање о узроцима и количинама бачене хране потврдило је оно на шта се упозорава већ неколико година - велики део грађана не разуме ознаке рока трајања хране и то је један од главних разлога бацања огромних количина хране. Пола грађана ЕУ не разуме разлику између „употребити до" и најбоље употребити до".

Наиме, "најбоље употребити до" значи да произвођач тврди да је до тог дана производ најквалитетнији, а може бити јестив дуго након истека рока.

Фото: З. Јовановић

 

Једна од опција о којој се разговара јесте и да се истовремено ставе обе ознаке на производ и "употребити до", која грађанима каже докад је храна сигурна за је ло и "најбоље употребити до", до кад задржава оптимални квалитет. Има и идеја да се потпуно укине "најбоље употребити до", да остане само рок до када је храна сигурна за јело.

Експеримент

У Шведској и Норвешкој су експериментално заменили ту ознаку с ,,најбољи квалитет до" и "најбоље до... али употребљиво и након".

Фото: З. Јовановић

 

Ако нови систем за само неколико постотака смањи бацање хране у ЕУ, радиће се о стотинама хиљада тона спасених намирница. Северне земље ЕУ склоне су да поједноставе систем, док се Италија противи укидању ознаке која означава рок оптималног квалитета хране. Иста подела постоји и у вези с предлогом да се прошири листа врло дуготрајних производа, попут тестенине, пиринча, кафе и чаја, који би били потпуно изузети од означавања рока трајања.

(Информер)

 

БОНУС: НАЈАКТУЕЛНИЈИ ВИДЕО СНИМЦИ

За још вести запратите нас на нашој званичној Фејсбук страници - будимо "на ти".

Нова димензија новости, ваш "Нпортал.рс".