"У прва четири месеца ове године, због вожње под дејством алкохола, из саобраћаја је искључено више од 17.500 возача, што је за 40 одсто више у односу на исти период прошле године, док је због вожње под дејством психоактивних супстанци из саобраћаја искључено 850 возача, што је за чак 60 одсто више у односу на прошлу годину", навео је Вулин.

Од почетка године, возачи под дејством алкохола учествовали су, како је саопштио, у 1.019 саобраћајних незгода, а возачи под дејством психоактивних супстанци у 37 саобраћајних незгода.

Фото: З. Јовановић

 

"Поражавајуће је да и поред сталних упозорења и апела, појачане контроле саобраћаја и санкција и даље постоје немарни и неодговорни људи који седају за волан пијани или дрогирани. Дубоко се залажем да се онима који пијани или дрогирани изазову саобраћајну несрећу суди као за покушај убиства", истакао је министар Вулин и нагласио да ће замолити председника Вучића да искористи "свој огроман утицај који има међу српским народом и апелује на грађане да се понашају одговорније у саобраћају".

"Као министар унутрашњих послова лично ћу замолити председника Републике Србије Александра Вучића који има највећи могући ауторитет међу српским народом да апелује на наше грађане да буду одговорнији у саобраћају", истакао је Вулин.

Према његовим наводима, током недавно завршене акције појачане контроле саобраћаја за време васкршњих и првомајских празника, због вожње под дејством алкохола из саобраћаја је искључено 2.608 возача, од чега је чак 526 задржано на трежњењу у службеним просторијама јер су управљали возилом са више од 1,20 промила алкохола у организму.

Имали смо пример у Чоки где је саобраћајна полиција из саобраћаја искључила тридесетчетворогодишњег возача који је управљао мопедом са 3,59 промила алкохола у организму, док је у Пожеги из саобраћаја искључен 46-годишњи возач који је управљао путничким возилом са 3,47 промила у организму.

Фото:Танјуг/Милош Миливојевић

 

"У службеним просторијама задржано је и 96 возача који су управљали возилом под дејством психоактивних супстанци", поручио је министар унутрашњих послова.

"За овако неодговорно и несавесно понашање нема оправдања. Нема оправдања да се понашате неодговорно према другим учесницима у саобраћају, а посебно не према својој деци. Одмор и празници нису оправдање да седнете за волан пијани", рекао је Вулин.

"У уторак, у Обреновцу, човек је са 0,98 примила алкохола у организму изазвао саобраћајну несрећу, његово дете старости седам година задобило је тешке телесне повреде. Због немарности и вожње под дејством алкохола, можете да изгубите оно што је највредније, дете. Размислите о томе. Саобраћајна полиција ће и у наредном периоду наставити да спроводи појачану контролу саобраћаја на свим путним правцима", поручио је Вулин.

Припадници Управе саобраћајне полиције до 10. маја ове године спроводе акцију појачане контроле саобраћаја, која је усмерена на откривање прекршаја управљања возилом под дејством алкохола и психоактивних супстанци, а спроводи се у тридесет европских земаља које су чланице Мреже саобраћајних полиција Европе - РОАДПОЛ.

Такође, у склопу ове акције, у суботу, 7. маја, биће реализована и акција под називом "Алцохол анд Другс Маратхон”, када ће током 24 часа у контроли саобраћаја непрекидно бити ангажовани сви расположиви уређаји за откривање присуства алкохола и психоактивних супстанци.

За још вести запратите нас на нашој званичној Фејсбук страници - будимо "на ти".

Нова димензија новости, ваш "Nportal.rs".