Ове стихове написао је чувени композитор Корнелије Бата Ковач, а настали су управо када је он служио војску у Београду и био заљубљен.

- Док сам је писао, питао сам се, баш као и у стиховима "Да л’ си девојка ил’ жена, сада ти?" Размишљао сам о томе да ли се удала, да ли има децу? - испричао је својевремено Корнелије, преносе "Новости".

Фото: В. Данилов

 

 

И сам Здравко Чолић је, је једном за "Блиц", објаснио како је чувени хит настао.

- Песма "Април у Београду" је настала у стану породице Ковач на Врачару. Певачи су, нажалост, одувек волели неутралност због тржишта. Али су постојале песме као "Сарајево, љубави моја", "Девојко мала", "Нима Сплита до Сплита" или "Загребе, граде". Тада нисам певао ништа о Сарајеву, а појавио сам се као Сарајлија са београдском песмом. Оно што уметника брине када је у питању општи хит јесте одредница која локализује целу ствар. Но, хитљивост и певљивост те песме остаје све ове године.Певана је и овде и по разним градовима света. Више би се певала да се зове "Април је у граду мом", али због локализације добија у том аутентичном смислу - написао је Чолић.

Фото: Д. Мило

 

 

- Људи су везали моју војску са овом песмом, што није тачно. То је ауторски доживљај Корнелија Ковача који је служио рок у Београду. Моја је војска дошла четири године касније. У песми су се нашли многи млади у униформи. Ја сам је у потпуности схватио служећи у Топчидеру. Прошао сам кроз песму као стотине хиљада београдских војника, кроз генерације. Ширина те аутобиографске слике је веома универзална и преносна. Зато је вољена. Ни Бата Ковач ни ја нисмо из Београда, а ни сви они који су се у њој пронашли. Песму на неки посебан начин деле Београд, његови војници и њихове девојке - навео је даље певач и посебно издвојио Саву и Дунав у свом тексту.

-Те две реке носе симболику, географску, техничку и хуману. Зато је овај град битан - рекао је он за "Блиц".

За још вести запратите нас на нашој званичној Фејсбук страници - будимо "на ти".

Нова димензија новости, ваш "Nportal.rs".