Благовести су један од дванаест највећих хришћанских празника. Према црквеним учењима, архангел Гаврило је тада објавио Богородици да је Дух Свети њу одабрао да буде мајка Исусу Христу, те отуда и назив овог празника: "блага вест".

Хришћани верују да је у том тренутку архангел Гаврило отворио историју Новог завета речима "Радуј се, Благодатна Маријо, Господ је с тобом!". Управо због тога Благовести спадају у једне од најрадоснијих празника јер је почетком Новог завета кренуло и спасење читавог човечанства. Овај празник се увек слави 7. априла, тачно девет месеци пре Божића.

У нашем народу сачувани су бројни обичаји и веровања која се везују за овај дан.

Рано устајање

У неким крајевима Србија и даље се задржао обичај да се на овај празник устаје што раније. Према предању дан треба дас почне песмом девојака, а да се заврши весељем целог места. Овај обичај се, симболично, зове ранило.

Скривено благо

Старији причају да се у ноћи уочи Благовести могу видети ватре које горе на местима где је скривено неко закопано благо. Зато је у прошлим временима било мого оних који током ноћи уочи овог празника уопште нису спавали, чекајући "знак" који ће их одвести до скривеног богатства..

Не треба радити ништа

Док Благовести не прођу, људи се још прибојавају да ће зима потрајати. Ипак, од овог дана, по веровању, и природа се буди, па Благовести треба посветити Богу и прослављању живота. Обичај је да се на овај дан не ради ништа, а старији кажу да је ово толико велики празник да на њега "ни птице у шуми не савијају гнезда".

Никако не помињите змије

Због веровања да се на овај дан и гмизавци буде из зимског сна, предање каже да на Благовести никако не треба спомињати змије! У неким крајевима Србије се и данас на овај празник могу видети деца како трче око куће вичући: "Беж'те змије и гуштери, беж'те змије и гуштери!"

Жене које желе пород

Раширено веровање је да се на овај дан треба умити у потоку или реци, а да обаезно треба избегавати чешљање и куповину нове обуће. Благовести нарочито славе жене - оне које желе пород. На данашњи дан оне одлазе у цркве и манастире где су иконе посвећене Благовестима и моле се Богородици.