Професор Кочевић је у опису дијаграма ипак најавио да ће "крива ускоро кренути узбрдо", и то највероватније као последица преливања таласа заразе који је почео да расте у Европи.

Професор Кочовић каже да ће бројка коју сада имамо ускоро почети да расте, јер у неким Европским земљама ситуација већ није завидна.

- У Европи у све више држава почиње да расте број заражених, и то у девет држава, док у 45 земаља број заражених пада. Најбоља држава је Албанија, а за њом Македонија. Ми смо у 10 најбољих држава у Европи. Исланд није ни почело да пада и они су чак друга најзараженија земља на свету. Иначе, на пример у Финској, Аустрији, Швајцарској, Андори, и на Малти број оболелих расте. У Немачкој, Италији, Шпанији, Француској број никако да падне, стагнира, и почеће да расте - рекао је Кочовић и објаснио да у целој Европи пада број имунизованих.

 

Како наводи, број оболелих у Србији лагано пада, али не оном брзином којом је требало.

- Још 26. фебруара требало је да спаднемо на 1.000 заражених, али број пада много спорије. Пад ћемо можда имати до краја следеће недеље, а онда имамо шанса да број новооблелих почне да расте. Не зна се којим темпом, али за тим постоји реална шанса - рекао је Кочовић и додао да се самим тим дужина трајања четвртог таласа помера.

- Тренутно се за крај четвртог таласа предвиђа други септембар, а прекјуче се показивало да ће то бити 9. септембар. Видећемо како ће на то да утиче трећи део четвртог таласа. Да би изашли из таласа морамо да паднемо на 100 заражених дневно - рекао је он и додао да смо јуче били бољи по броју заражених него пре годину дана.

Како он каже, тренутно је веома хладно, људи су по кућама и заражавају једни друге. Ипак, када буде лепше време, сви ће да изађу напоље и стопа заражавања може бити мања.

(Курир)

За још вести запратите нас на нашој званичној Фејсбук страници - будимо "на ти".

Нова димензија новости, ваш "Нпортал.рс".