Uobičajeni znaci za muški i ženski WC, koji su istaknuti na svim javnim mestima - od restorana i kafića do tržnih centara, jesu siluete muškarca i žene. Verovatno ste milion puta videli te znakove, i verovatno kao i milioni drugih ljudi, mislite da silueta u pantalonama označava muškarca, odnosno da je to znak za muške kabine jer je figura "obučena" u pantalone, a da je znak za ženski dama u haljini.

Pa ako ste tako mislili, grdno ste pogrešili zato što to uopšte nije ženska haljina.

Nikad nije bila haljina

Kako je objasnila Tania Katan iz Arizone, vođa kampanje izjednačavanja muškog i ženskog pola kad je u pitanju posao, trouglasti oblik oko ženske siluete na znaku nikad nije predstavljao haljinu. Trouglasti znak je zapravo plašt koji sugeriše da i žene mogu biti superheroji.

- U nauci, tehnologiji, umetnosti, matematici, politici, na ulicama i u našim domovima žene su često nevidljive ili se jednostavno ignorišu. Devojke i žene koje rade poslove u nauci, tehnologiji, mehanici ili matematici su manjina – naglasila je ona.

Foto: Profimedia

 

Kampanja "Nikad nije ni bila haljina“, koja se odnosi upravo na dobro poznati znak za ženski WC ima za cilj izjednačavanje muškaraca i žena kada je u pitanju izbor zanimanja.

Foto: Profimedia

 

Isti posao manja plata

To nije prvi put da su žene podigle glas tražeći ista prava kao i muške kolege. Naime, nije tajna da mnoge dame koje se nalaze na odgovornim mestima u svetskim kompanijama imaju i za trećinu manju platu od svojih muških kolega koji obavljaju isti posao.

Na neravnopravnost, kada je u pitanju izbor zanimanja, ali i plata, više puta su ukazivale i holivudske glumice koje imaju znatno manje honorare od glumaca tražeći da se ta  nepravda ispravi. Jedna od najvatrenijih zagovornica izjednačavanja honorara bila je DŽenifer Lorens koja je nepravdu osetila na soptvenoj koži.

BONUS VIDEO: