Teodorakis je bio veoma poštovana i uticajna ličnost u Grčkoj, ne samo u umetnosti, već i u politici i drugim društvenim pitanjima, a četiri puta je bio biran u grčku skupštinu, dok je u jednom mandatu bio i ministar kulture. Aktivno je učestvovao u borbi protiv nacističke okupacije u Drugom svetskom ratu, a bio je jedan od vođa pokreta otpora protiv vojne hunte koja je grčkom vladala sredinom 20. veka.

Zbog toga je njegova muzika bila zabranjena, a on uhapšen, mučen i zatvaran u koncentracioni kamp, zbog čega se pobunila svetska muzička javnost, pa mu je zatvorska kazna preinačena u izgnanstvo.
Teodorakis je rođen 29. jula 1925. godine na ostrvu Hiosu. Prvi koncert održao je sa 17 godina u Tripoliju na Peloponezu.

Godinu dana kasnije, italijanski okupatoru uhapsili su ga i mučili, a potom i proterali na ostrva Ikariju i Makronisos, gde je jedva preživeo torturu.

Po povratku u Grčku 1960. godine, počeo je da komponuje neke od veoma važnih kompozicija, zasnovanih na grčkoj tradiciji. Počeo je da se bavi i politikom, te je izabran za poslanika u parlamentu.

Svetsku slavu stekao je 1964. godine, kada se pojavio film „Grk Zorba“ u režiji Mihaila Kakojanisa. Teodorakis je za taj film komponovao i kreirao i čuveni ples sirtaki, zasnovan na grčkim narodnim igrama, koji je postao simbol te zemlje.

Posle vojnog puča 1967. godine u Grčkoj, Teodorakis je zatvaran i proganjan, a iz Grčke je prognan 1970.

U inostranstvu nastavlja da vodi borbu protiv hunte, drži na hiljade koncerata kao deo te borbe i postaje simbol pobune protiv diktature.
Posle pada hunte, vraća se u Grčku 1974. godine, gde aktivno učestvuje u umetničkom, kulturnom i društvenom životu.

Prijatelj Srba i protivnik NATO-a

Našoj javnosti Mikis Teodorakis posebno će ostati upamćen i drag po društvenom i političkom angažmanu tokom ratova u bivšoj Jugoslaviji i NATO bombardovanja SRJ. Aktivno je skretao pažnju svetskim medijima na nepravdu međunarodne zajednice učinjenu prema Srbima i apelovao na pružanje pomoći njima.  

U jeku NATO agresije na Srbiju organizovao je anti-nato proteste i koncert podrške i solidarnosti srpskom narodu. Ostali su čuveni njegovi govori o zapadno-evropskim liderima kao "varvarima" i "bednicima". Tom prilikom u znak podrške pridružile su mu se i druge grčke javne ličnosti. 

NJegov emotivan i osećajan govor i danas budi lepe uspomene i govori o srpsko-grčkom prijateljstvu.

Teodorakis je bio počasni građanin Novog Sada, koji mu je tu titulu dodelio 2004. godine, u znak zahvalnosti jer je grčki kompozitor poklonio Srpskom narodnom pozorištu prava na izvođenje baleta „Grk Zorba“, kao i zato što se u toku NATO agresije 1999. godine zalagao za prestanak bombardovanja.