U Bugarskoj se od 27. oktobra nizom manifestiacija obeležava godišnjica smrti srpskog kralja Milutina, čije mošti počivaju u Crkvi Svete nedelje u Sofiji i čiji je kult u toj zemlji jak još od 16. veka.

Savetnik predsednika za kulturu Dejan Savić rekao je da je današnji događaj izvanredan ne samo crkveni, već i istorijski praznik, koji na najlepši način ujedinjuje dva naroda - srpski i bugarski.

"Mošti Svetog kralja Milutina nalaze se u Crkvi Svete nedelje u Sofiji, a povodom 700 godina od upokojenja kralja Milutina mi smo došli da litijom obeležimo taj veliki značajan datum, a po prvi put i iznesemo mošti kralja Milutina izvan crkve", rekao je Savić.

Dodao je da se uprkos merama zabrane protiv pandemije u crkvi okupio značajan broj vernika, gostiju, prijatelja i svih onih ljudi koji su svesni da je ovo praznik na koji smo morali malo više pažnje da obratimo.

Ambasador Srbije u Bugarskoj Željko Jović rekao je da je za njega velika čast, zadovoljstvo, ali i odgovornost da na današnji dan predstavlja Srbiju.

"Današnjom velikom manifestacijom, kao i brojnim događajima prethodnih dana i događajima koji će uslediti narednih dana, imali smo priliku da jedini drugima ponovimo koliko su naše bratske veze između srpskog i buarskog naroda jake", rekao je Jović.

S druge strane, kaže, današnji dan je bio i prilika da se podsetimo na značaj koji je kralj Milutin imao, koji je doveo srpsku državu do velikog uspona, koji je u kulturnom smislu činio mnogo i koji je bio poznat po svojoj darežljivosti i pomoći siromašnima, nemoćnima i bolesnima.

"Danas je bila prilika da svoju decu naučimo da pokažemo ko su i gde su nam koreni, kao bi znali gde da idu i kako bi svoju zemlju gradili na najbolji mogući način", rekao je Jović.

Belogradčiški episkop Polikarfa, vikarnig episkopa Sofijske mitropolije kaže da se danasnji praznik obeležava sa velikim dostojanstvom.

"Za dva naroda kralj Milutin je jedan veliki blagoslov, to je jedan svetac koji je za života učio verujući narod da ispunjava Božje zapovesti, da poštuje pravoslavnu veru, a uči nas i danas da volimo Boga i da ispunjavamo njegove zapovedi i da budemo verni Hristovi sledbenici kada ispunjavamo najveću njegovu zapovest - da volimo jedni druge", rekao je episkop.

Kralj Milutin, drugi sin kralja Uroša, jedan je od najznačajnih srpskih vladara, a došao je na presto posle abdikacije starijeg brata, kralja Dragutina, koji se povukao 1282. godine.

Milutin je vodio brojne ratove pri čemu je proširivao svoju vlast duboko na vizantijsku teritoriju, a njegova moć se ogleda i u organizaciji države, u velikoj vojsci, odlicnoj privredi i finansijama.

Vladao je 40 godina i ugled srpske države i naroda doveo do visokog stepena.

Mnogo je učinio i za kulturu srpskog naroda, a gradio je gradove, letnjikovce, naročito na KiM, podizao i darivao crkve i manastire, a graditeljska aktivnost praćena je razvojem umetnosti, slikarstva, književnosti i primenjenih umetnosti vezanih za crkvu i knjigu.

Zidao je bolnice, unapređivao velika manastirska vlastelinstva kao ekonomske resurse, kovao novac, otvarao rudnike.

Kralj Milutin je kao svoju zadužbinu sagradio manastir Banjsku.