Republikanski senator Ted Kruz blokirao je izbor dvadesetak ambasadora, koje je predložila administracija predsednika DŽozefa Bajdena, smatrajući da je Bela kuća pogrešila odustajući od protivljenja ruskom projektu "Severni tok 2".

Među kandidatima čiji je izbor, bar za sada, obustavljen jesu Bajdenov favorit za mesto ambasadora u Beogradu, Kristofer Hil i verovatno budući šef američkih diplomata u Prištini DŽefri Hovenije.

Jedini Bajdenov kandidat čiji se izbor ne dovodi u pitanje je budući ambasador SAD u Pekingu, Nikolas Burns, još jedan veteran diplomatskih manevara koji su pratili raspad bivše Jugoslavije devedesetih godina prošlog veka.

Burnsov izbor je siguran i zbog činjenice da SAD već više od godinu dana u Kini nemaju ambasadora kojeg je prethodno potvrdio Senat, javljaju zapadni mediji, prenosi RTS.

Osim Kruza, izbor većine ambasadora blokira i senator DŽoš Houli.

Demokrate optužuju republikance da ovakvim potezima nanose veliku štetu američkoj spoljnoj politici.

Bogato diplomatsko iskustvo na Balkanu
 

Kristofer Hil u Srbiji je najpoznatiji po tome što je bio izaslanik SAD tokom 1998. i 1999, na pregovorima koji su prethodili NATO agresiji. Učestvovao je u i u pregovorima koji su doveli do Dejtona i kraja rata u BiH, kao najbliži saradnik Ričarda Holbruka.

Hil je američki diplomata koji potiče iz diplomatske porodice, pošto mu je i otac bio diplomata.

Stejt departmentu se pridružio 1977. godine, a prvo nameštenje u inostranstvu bilo mu je u ambasadi SAD u Seulu od 1983. do 1985. godine.

Bio je ambasador SAD u Albaniji od oktobra do decembra 1991. godine, Severnoj Makedoniji od 1996. do 1999. godine, a u Srbiji ga najviše pamte po tome što je bio specijalni izaslanik američkog predsednika za Kosovo i Metohiju 1998. i 1999. godine, u vreme NATO agresije na našu zemlju. Hil je bio jedan od tri glavna pregovarača (EU je predstavljao Volfgang Petrič, a Rusiju Boris Majorski) koji su vodili razgovore pre konferencije u Rambujeu.

 

(Sputnjik)