Mnogi bi, kao u filmovima, da urne prospu tamo gde se upokojeni član porodice najlepše osećao ili da ih drže u kući, ali u našoj zemlji zbog toga mogu biti kažnjeni i sa 50.000 dinara.

U mnogim zemljama je to dozvoljeno, a slične scene se viđaju i u filmovima, što verovatno kod pojedinaca budi neku posebnu emociju pa se na društvenim mrežama u poslednje vreme vodi polemika o tome šta je kod nas dozvoljeno, šta ne i da li bi ipak na neki način mogli da ostvare svoje ideje ili poslednju želju umrlog.

U Srbiji se nakon kremacije tačno zna šta se radi s pepelom pokojnika, odnosno postoje samo dve opcije, objašnjavaju za Kurir iz JKP "Pogrebne usluge".

Urne s kremiranim posmrtnim ostacima mogu se smestiti u grobove, grobnice, kasete rozarijuma i kolumbarijuma ili pak mogu da budu rasute u Vrtu sećanja na Novom groblju u Beogradu. Vrt sećanja na Novom groblju inače predstavlja ograđenu i uređenu parkovsku površinu s ružičnjakom gde se rasipa pepeo kremiranih posmrtnih ostataka, pri čemu se imena i prezimena preminulih i godine smrti ispisuju na namenskim memorijalnim stubovima. Pored inicijalnog troška rasipanja kremiranih posmrtnih ostataka u Vrtu sećanja, u ovom slučaju nema dodatnog plaćanja u smislu zakupa i održavanja.

To je, dakle, jedina opcija gde se može prosuti pepeo.

- Dešavalo se da sugrađani povremeno postavljaju pitanja o potencijalnom rasipanju kremiranih posmrtnih ostataka van groblja, a obično se radi o lokacijama za koje su njihovi preminuli srodnici bili emotivno vezani, na primer omiljeno mesto za pecanje - kažu iz JKP "Pogrebne usluge".

Na mrežama pominju da bi pepeo voljenih prosuli i po, na primer, fudbalskom terenu tima za koji je pokojnik bio vezan ili bi urnu čuvali u u kući. Kremacija se inače obavlja u krematorijumu na groblju Lešće, nakon čega se zakazuje polaganje urne.

Mediji s juga Srbije su pisali da je to jedina opcija i onima iz tih krajeva, koji ukoliko treba da kremiraju svoje pokojnike moraju da plate transport posmrtnih ostataka do Beograda, kremaciju, a potom i donošenje urne do Niša, gde postoji deo na groblju gde ona može biti smeštena.

Inače, Zakon o sahranjivanju i grobljima i Odluka o upravljanju grobljima, sahranjivanju i pogrebnoj delatnosti na teritoriji Grada Beograda kaže da kremirani posmrtni ostaci preminulih ne smeju ni privremeno da se ustupe članovima porodice, odnosno srodnicima ili drugim osobama, osim kada pruže dokaz da imaju obezbeđeno grobno mesto na drugoj lokaciji.

U kaznenim odredbama tog zakona predviđene su novčane kazne za pokopavanje posmrtnih ostataka van groblja koje je u upotrebi, i to od 10.000 do 1.000.000 dinara za organizacije, odnosno od 1.000 do 50.000 za građane.

(Kurir)

BONUS: NAJAKTUELNIJI VIDEO SNIMCI

Za još vesti zapratite nas na našoj zvaničnoj Fejsbuk stranici - budimo "na ti".

Nova dimenzija novosti, vaš "Nportal.rs".