- Вероватно ће проћи још неколико дана док не будемо стекли утисак о томе где су позиције Ирана у контексту поновног покретања ове рунде и флексибилности коју могу, а можда и не желе да покажу - рекао је данас Прајс, преноси Ројтерс.


Он је нагласио да ће се Техеран изненадити ако очекује да ће САД показати слабост у преговорима и поручио је да Вашингтон жели дипломатско решење, те да се нада да Иран такође не жели ескалацију кризе.

У Бечу је данас настављена нова рунда преговора о обнављању споразуму о нуклеарном програм Ирана.

Француска, Велика Британија и Немачка су, након прошлонедељне рунде, прве после петомесечне паузе, изразили разочарење приступом Техерана, који захтева више уступака него што је договорено споразумом који је познат као Заједнички свеобухватни план акције (ЈЦПОА).

ЈЦПОА је договорен 2015. између Ирана и Британије, Кине, Француске, Немачке, Русије и САД, а споразум је имао за циљ да успори ирански нуклеарни програм, како би се осигурало да не може да развије атомско оружје, у замену за ублажавање санкција.

Амерички председник Доналд Трамп 2018. одлучио је да САД иступе из споразума и увео је нове санкције против Ирана, који је потом наставио са производњом обогаћеног уранијума, потребног за производњу атомске бомбе.

Актуелни председник САД Џозеф Бајден изразио је спремност за нови споразум са Ираном, али директних разговора између представника две земље нема.

Индиректни америчко-ирански преговори у Бечу, који се одвијају у два различита хотела иза затворених врата и у којима дипломате преосталих страна у споразуму посредују између њих, пошто Техеран одбија директан контакт с Вашингтоном, имају за циљ да обе стране поново наставе поштовање споразума у потпуности.


 

За још вести запратите нас на нашој званичној Фејсбук страници - будимо "на ти".

Нова димензија новости, ваш "Nportal.rs".