“То се неће десити. Рекао сам то једном и поновићу: Неће бити рата у БиХ. Ово није 1991. година”, рекао је Ескобар у интервјуу за сарајевску Н1, који ће опширније бити емитован вечерас.

На опаску да није реч о рату, већ о Војсци Републике Српске, Ескобар је рекао да ни ње нема и да, додао је, никога не занима та врска ескалације.

“Пре свега, нема Војске Републике Српске. Друго, имамо мандат за очување мира од Савета безбедности УН. Никога не занима та врста ескалације. Ни Србију, ни Хрватску, ни Русију, никога. Оно што треба урадити, ако гледамо оружане снаге, је како креирати способне оружане снаге да испуне потребе свих", рекао је Ескобар и додао:

"Уз то би, уз све разлике, између свих нивоа власти требало осигурати да држава функционише”.

Упитан о реторици хрватског председника Зорана Милановића о Сребреници, Ескобар одговара да ће хрватске институције радити на добросусједским односима.

“Нисам се никад с њим сусрео. Имамо веома добро партнерство са Хрватском. То је партнерство са институцијама, народом, не са појединцима. Моји разговори с Хрватском су веома добри и добијам од њих опредељење да ће радити на добросуседским односима”, рекао је амерички изасланик.

Но, упитали смо, ко је то Хрватска, на што Ескобар одговара да су то “институције”.

На питање на кога мисли када каже Хрватска, Ескобар одговара да су то институције попут председника

“Председник не одлучује о свему. Они су дио ширег оквира у ЕУ и унутар њега морају бити добри суседи. У оквиру НАТО-а добро доприносе и то је Хрватска с којом треба сарађивати”, закљкучио је Габријел Ескобар.