Ко је заправо открио Америку?

Прва асоцијација на ово питање је Кристофер Колумбо. Али, коме заиста припадају ове заслуге? Први човек који је крочио на тло америчког континента био је скандинавски авантуриста Леиф Ериксон, који је у 10. веку, неких 500 година пре Колумба открио територију коју данас зовемо Њу Фаундленд.

Фото: Депозитфото

 

 

Да ли витамин Ц лечи прехладу?

Када се прехладимо, прво што урадимо јесте да користимо намирнице богате витамином Ц, али да ли он заиста лечи прехладу? Резултати многих студија и истраживања су показале да витамин Ц може да редукује трајање симптома прехладе и грипа код одраслих и деце, али нема моћ да умањи јачину симптома прехладе. Дакле, витамин Ц не спречава, нити лечи прехладу.

Постоји ли могућност да видимо Велики кинески зид из свемира?

Приче да је Велики кинески зид једина грађевина на Земљи видљива из свемира, па чак и са Месец, иако је више пута одбачен са доказима, остале су као такве до данас. Претпоставке да се ово светско обележје у Кини види из свемира враћају се у 19. и 20. веку, а заправо је ова грађевина једва видљива чак и из ниске Земљине орбите.

Да ли се суши заиста прави од сирове рибе?

Већина мисли да је у овом најпознатијем јелу јапанске кухиње и традиције искључиво сирова риба. Она је можда омиљени састојак суши мајстора, али то не значи да не постоји суши без сирове рибе. Ово јело је измишљено у Кини још у 7. веку, али је до данашњег дана много пута променило облик, састав и сврху.

Фото: Танјуг/АП

 

 

Шта се дешава после смрти са косом и ноктима?

У народу постоји теорија да коса и нокти преминулог човека расту. Ова чињеница је само оптичка варка која настаје због сушења и повлачења коже након смрти. За стварни раст косе и ноктију потребно је узајамно деловање хормона, што после смрти никако није могуће.

 

Да ли су слепи мишеви заиста слепи?

Међу људима владају разна мишљења о овим животињама. Једно од тих је да су ове животиње слепе. Ове животиње нису слепе, заправо, најбоље виде по дану. Њихова способност ехо локације представља сналажење у простору помоћу одбијања звука што им омогућава да шаљу импулсе који се одбијају од других тела и предмета у околини. Повратне информације су им подаци о изгледу простора у ком се крећу. Тако да, теорија о слепилу слепих мишева пада у воду.

Фото: ЕПА

 

 

Колико времена траје памћење код златне рибице?

До скоро се сматрало да златне рибице имају памћење краће од три секунде и да није битно у колико великој посуди живе јер су принуђене да увек изнова откривају нова места и предмете.Међутим, један момак из аустралијске школе за физику и математику извео је оглед у којем је хранио рибице тако што је правио меморијску везу између предмета и хране. Доказао је да имају памћење од барем шест дана, јер су и после тога пришле да једу када су угледале пловак којим им је наговештавао храњење претходних дана.

Да ли пингвини имају истог партнера читав живот?

Легенда о томе да пингвини када пронађу свог партнера и остану заувек са њим, није истинита. Многи су помислили да има наде и за нас људе да се угледамо на њих, али на жалост не разликују се много од нас. Дешава се да многи пингвини остају сами током сезоне парења. У већини случајева љубав траје само једну сезону, али се неки парови траже изнова и изнова сваке сезоне.