Иако се срушио након што је у уторак у њега ударио повећи контејнерски брод, још увек се не зна да ли је за његов колапс крив тај ударац или нека структурна грешка, односно слабост. Званичници су рекли да је брод издао упозорење након што је скренуо с планираног пута.

Национално веће за безбедност у саобраћају, независна америчка државна агенција која истражује саобраћајне несреће, послаће своје истражитеље у Балтимор како би открили узрок несреће.

Гувернер америчке савезне државе Мериленд Вес Мур рекао је да је мост био "у потпуности усклађен са прописима". Истовремено, неки стручњаци су истакли да је његов распон, који је комплетиран 1977. године, замишљен пре доба великих контејнерских бродова.

Ендру Бер, грађевински стручњак са Универзитета Шефилд у Енглеској, рекао је да се на видео снимку несреће не види да је мост имао структурних слабости, али да мост није дизајниран тако да може издржати удар толико великог пловила.

Бер је додао да изгледа као да мост нема додатну заштиту од удараца бродова. Ризик од удараца повећао се јер су се током година повећали и бродови. Просечни капацитет контејнерских бродова у задњих десет година нарастао за отприлике 50 одсто.

Удружење америчких инжењера путног саобраћаја тврди да више од трећине свих мостова у САД-у треба поправити. Удружење је истакло да се ситуација уназад пар година поправила, али да се више од 43 хиљада мостова држи "структурално дефицитарнима". То значи да би у будућности могли да се сруше.

- Катастрофа у Балтимору открила је колико ненадане и озбиљне несреће, али и саботаже, могу наштетити америчкој кључној инфраструктури - рекао је Рик Гедес, стручњак за инфраструктурне политике.

- Када се ради о застарелој инфраструктури, сви би требало да размишљамо о томе како повећати њену отпорност. Побољшана заштита од судара бродова и мостова свакако ће постати важнија - додао је Гедес.

Гедес је утврдио да на катастрофу у Балтимору треба гледати као на прилику да се америчка инфраструктура обнови, али на паметан начин. То значи да објекти треба да се обнављају помоћу нових материјала и дизајнерских решења. Рекао је да у мостове треба уградити сензоре који ће стално комуницирати с бродовима.

Бајден је у уторак рекао како жели да држава плати санацију моста.

(Курир/Јутарњи)

БОНУС ВИДЕО: