Шта све живи у води Савског језера?

Прошле године на ту тему говорио је Јанез Крањ, професионалним подводним фотографом и рониоцем, који је најрелевантнији да прича на ту тему, а ево шта је он тада испричао.

Подводни свет Аде није опасан по купаче

Крањц је већ на почетку разговора нагласио да све што живи у Савском језеру, није опасно по купаче, те да не постоји разлог за страх.

- Ада Циганлија је пуна сомова разних величина. Чак ни ти велики сомови, ни приче које су биле пре пар година да су сомови нешто урадили... ништа не може да се деси, јер се све склања од нас. Сви ти становници Аде се држе у дубини, мада се може некада приметити сом који плива испод површине или толстолобик - прича Јанез.

Становници у води на Ади су, како каже, углавном опрезни и неће тек тако прилазити људима. Углавном се држе на дистанци, на граници видљивости, да их можемо приметити као облик.

- Занимљиво је да је мој колега фотограф Никола Додер ове године пратио једног сома који се налази овде и направио је серију зарона који су резултирали фотографијама које су биле свуда по медијима. То се дешава сваке године, није ништа неуобичајено. Једино што је Никола знао где је сом, како да га фотографише, а да га не узнемири - каже Јанез.

Шаран, смуђ, слатководни рак, калифорнијска корњача, слатководна медуза...

На Ади су се, како каже, појавила и велика јата шарана. Појаснио је да је то веома опрезна риба и да неће да приђе близу, међутим да овог лета прилазе.

- Има смуђева, штука, гргеча, тј. бандара.. обиље разних шкољки и пужева, што је показатељ квалитета воде. Слатководни ракови, па чак и неке инвазивне врсте као што су манићи, који не живе код нас, већ су се случајно нашли.. Има и калифорнијских корњача... - прича нам Крањц.

У Савском језеру се могу видети и слатководне медузе. Ипак, разлог за страх не постоји, јер нису опасне и не жаре.

Крањц је појаснио да се појављују када температура скочи преко 27 степени, те да их тренутно има много.

- Имају облик као права медуза, али су мале и потпуно безопасне. Врло је занимљиво да када температура поново падне, оне нестану - наводи он.

Трава иза бова, сом на дубини од 3 метра, медузе свуда

Одговарајући на питање на којој се дубини купач може сусрести са сомом, Крањц каже да у зависности од топлоте воде, сомови се налазе на различитим дубинама. Када је вода топла, онда се сакрију у веће дубине, а када је температуре воде оптимална онда се могу видети и на дубини од 3-4 метра. Медузе можете пронаћи на било којој дубини. Ипак, живи свет Аде Циганлије је највише концентрисан уз траву.

- Трава је као подводни град, ту су рибе, пужеви, шкољке... Није само због скровишта, већ ту има и хране, ту се све дешава - објашњава Крањц.

Додао је и да се трава налази иза бова, те да су оне намерно тако постављене, "јер у тој зони до бова нема траве".

Сом величине до 2 метра, склања се од купача

Говорећи о сомовима, Крањц наглашава да одавно нису видели сома већег од 1,7 метра. Давно, ранијих година каже да су виђали и веће, али да мисли да су они угинули и да их тренутно нема преко 2 метра.

- Сомови могу да буду и заштитни знак Аде Циганлије, јер се много прича о њима. Ми годинама пратимо, фотографишемо, знамо где можемо да их нађемо.. Оне су територијалне рибе и када направе гнездо, оне су ту и не иду нигде одатле. Годинама уназад бележимо слике и видео записе, гледамо шта се ту дешава - прича Јанез.

Појаснио је да ако се тој риби приђе превише агресивно, она ће се склонити. Ако је тренутно на гнезду, онда ће остати ту. Може да крене на рониоца, па да се одмакне, али неће напасти, јер како каже Јанез, нема ту опцију.

- Зуби сома су као она жичана четка за судоперу, нису уопште оштри. Он гута, када улови рибу, рака, пијавицу, он то само прогута - објашњава.

Најбољи период за роњење на Ади од половине маја до половине јуна

У разговору са Јанезом, открили смо да они роне током целе године и истражују подводни свет језера. Разлог томе је, према његовим речима, зато што Ада има шта да понуди током целе године.

Најбољи период за роњење на Ади је, како каже, од половине маја до половине јуна.

- Тада је вода изузетно бистра, видљивост у језеру је преко 10 метара. Ту је и период мреста многих риба и може им се прићи јако близу да би се фотографисале и да би се уопште виделе њихове навике. То је период наше најјаче активности - прича нам.

Температура језера 30 степени, видљивост смањена

Због температуре језера, која тренутно према његовим речима износи 30 степени, видљивост је смањена.

- Када скочи температура, језеро процвета и смањи се видљивост. Што не значи да Ада није чиста - она је изузетно чиста и доказ томе су слатководне медузе и слатководни ракови којих има у води - каже Јанез.

Појаснио је и да је при водостају какав је тренутно, максимална дубина износи 13 метара и да је то код Аква скија. Где они роне је до 10 метара, а до бова нема ни 2 метра. Зона траве креће где су постављене бове.

Да нема траве, Ада Циганлија би постала бара за два дана

Посетиоци Аде Циганлије се често жале на траву у језеру, али Јанез наглашава да је она много важна и за квалитет воде, те да би без ње то место постало бара за два дана.

- Трава има велику улогу у аеризацији језера, ослобађање кисеоника путем фотосинтезе. Она филтрира воду, у њој живе разни становници који су важни за екосистем.

Сматра да је на Ади прилично стабилан екосистем, а да руководство Аде редовно коси и одржава траву како треба.

Ноћу неки буду вечера, а неки иду на вечеру

Јанез са својим ронилачким клубом истражује воду Савског језера и у ноћним часовима. Тада на позорницу излазе тотално други актери- предатори, они који лове. То не треба схватити као упозорење, већ да све животиње које су ту и током дана, увече се углавном хране.

- Ноћу је много боља видљивост јер немамо дисперзије сунчеве светлости. Сунце се расипа испод воде и прави нам рефлексије, не може да се види. Ноћу нема тога, када упалиш лампу оно што осветли види се кристално јасно каже овај ронилац.

Појаснио је да све што обитава у води преко дана, ту је и увече.

- Пре пар година сам направио фотке сома како увече лови и како хвата разна створења. Неке животиње су активније ноћу, а неке нису. Неки буду вечера, а неке иду на вечеру, каже Јанез кроз смех.

Роњење са сомовима није нигде као на Ади

Свака вода има своје специфичности и у свакој може да се нађе нешто аутентично. Јанез је ронио по разним језерима и рекама у Србији, али каже да нигде није наишао на такву могућност за роњење са сомовима као на Ади.

- У Дрини можете да роните са јатим скобаља који пролазе поред вас... Али Ада је баш за сомове и штуке. Ове воде су прилично занимљиве. Ада је одлична, прво зато што је безбедна, нема неког тока, струја, дубине, пањева, мрежа - сматра Јанез.

Иако може да се рони током целе године, у овом периоду "смањена видљивост квари доживљај".

Већа опасност од температурних разлика, него од подводног света

Искусни ронилац сматра да већи ризик постоји уколико купач уђе "загрејан" у воду, а након што стигне до одређене дубине, урони у знатно хладнију воду која се налази испод 5 метара дубине. Тада температура значајно пада, на неких 20 степени.

- Проблем је што је вода много топла на површини и када се сиђе доле, онда је велика разлика, али се тело брзо навикне. Међутим, уколико скачу са педалина, роне на дах, купачи могу да доживе температурни шок. По мени је то најопасније што може да се деси на Ади, сматра Јанез.

Уколико се успаничимо ако осетимо траву под ногама или неку рибу, Јанез сматра да су то инстинктивне људске реакције, али да "те рибице што грицну купача, то се дешава и у мору у плићаку, то је ништа".

- Нема разлога за панику. Ако је неко слабији пливач може да се уплаши од траве и да му ограничи покрет, али ту је спасилачка служба која води рачуна. Мислим да је ризик сведен на најмању могућу меру - поручује Крањц.

БОНУС ВИДЕО

За још вести запратите нас на нашој званичној Фејсбук страници - будимо "на ти".

Нова димензија новости, ваш "Нпортал.рс".