Пророк Данило је, према "Књизи о Данилу", као дете заједно са још три младића одведен у ропство у Вавилон. Тамо је добио име Балтазар. Ипак, Данило није заборавио своје јеврејске корене и културни идентитет.

Данило је у Вавилону постао познат по тумачењу снова. Постао је једна од најзначајнијих личности у тамошњем краљевству. Ипак, због вере коју је поштовао био је прогањан. 

Његова три пријатеља су бачена у ужарену пећ због одбијања да се поклоне вавилонском краљу Набукодоносору као богу, али су на чудесан начин спашени. Данило је такође био бачен у лавовску пећину, али је и он чудом спашен. Након чуда која су се догодила краљ је, према предању, издао декрет о поштовању „Даниловог бога“. Ово је умногоме утицало на коначно проглашење краја јеврејског ропства у Вавилону - 536. године п.н.е.

Свети Данило је тако постао поштован и у другим верама. Православни хришћани прослављају Данила као свеца и пророка. Са друге стране, јудаизам сматра Књигу о Данилу саставним делом јеврејског закона, али не признаје Данила за пророка. Ислам признаје Данила за пророка, иако се он не помиње експлицитно у Курану.

Некада се веровало да на овај дан треба гледати у небо и тражити звезде. Ако их има, наредна година ће бити родна.

Такође, постоји веровање да на празник Светог пророка Данила треба обући нешто ново од одеће, па чак и ситницу, како би нас током године пратила срећа.

 

БОНУС: НАЈАКТУЕЛНИЈИ ВИДЕО СНИМЦИ

За још вести запратите нас на нашој званичној Фејсбук страници - будимо "на ти".

Нова димензија новости, ваш "Нпортал.рс&