Влада Србије моли све медије и организаторе јавних манифестација да, у среду, 27. септембра, прилагоде свој програм Дану жалости и на тај начин одају пошту настрадалима на Косову и Метохији, наводи се у саопштењу Владе.

Шта је Дан жалости?

Дан жалости проглашава се после нарочито тешке несреће која за последицу има смрт, рањавање, или тешко оштећење здравља већег броја људи, или у случају смрти високог државног функционера.

Он може се прогласити и у случају смрти личности која је имала високе заслуге за земљу, као и поводом неког трагичног догађаја, кад Влада тако процени.

Одлуку о проглашењу и трајању дана жалости доноси Влада Републике Србије, а дан жалости траје онолико дуго колико се одреди одлуком о проглашењу и трајању дана жалости, али не може трајати дуже од три дана.

Ако одлуком није другачије одређено, дан жалости отпочиње у 0.00 сати дана који је одређен за дан жалости, а завршава се у 24.00 сата дана који је одређен за последњи дан дана жалости.

Фото: А. Станковић

 

Начини којима се обележава дан жалости су: спуштање заставе на пола јарбола (уз одговарајуће осветљење ноћу), одавање поште минутом ћутања и медијско информисање и сећање.

Казне за непоштовање мера

Казне које се спроводе приликом непоштовања ових мера могу достићи цифту 50.000-200.000 и то ако правно лице на дан жалости не истакне заставу Републике Србије на пола јарбола, односно на пола копља, уз одговарајуће осветљење ноћу.

Такође, казна у истом износу прописана је ако правно лице одбија да омогући запосленима да минутом ћутања одају пошту настрадалима.

Иста новчана казна чека и радиодифузне и новинарско-издавачке организације, уколико не емитују одлуку о проглашењу дана жалости или не обавесте јавност о скуповима сећања које поводом дана жалости организују надлежни органи Републике Србије или тела која она одреде.

Правна лица који се баве угоститељском, туристичком и сличном делатношћу која за време дана жалости настављају емитовање народне и забавне музике, односно одржавање програма забавног карактера на јавним местима ће добити казне за прекршај у истом распону, ако не поштују прописане мере.

Новчаном казном од 5.000 до 20.000 динара казниће се одговорно лице у правном лицу, државном органу и организацили или предузетник због непоштовање утврђених обавеза у погледу обележавања дана жалости на територији Републике Србије.

Подсетимо, Влада Србије је ове године већ проглашавала дане жалости након незапамћене трагедије која се догодила у ОШ "Владислав Рибникар", у којој је ученик седмог разреда К.К. (14) мецима из ватреног оружја убио 8 особа. Тада је Влада прогласила тродневну жалост.

БОНУС ВИДЕО:

 

За још вести запратите нас на нашој званичној Фејсбук страници - будимо "на ти".

Нова димензија новости, ваш "Nportal.rs".