Бајденових "пет специјалаца" су Габријел Ескобар, Кристофер Хил, Џефри Ховениер, Мајкл Марфи и Џејмс О Брајен, од којих ће се неки регионом бавити као амбасадори, неки као специјални изасланици Стејт департмента, али им је свима заједничко то што су прекаљене дипломате, енергичног наступа, Балкан познају практично као свој џеп и сви говоре српски, пише Блиц.

Реч је о дипломатама врло активним у региону деведесетих, а колико добро знају Балкан сведочи да су двојица учествовала у успостављању рада нове амбасаде САД у Србији након петооктобарских промена, двојица су били учесници преговора у Рамбујеу, а један је писао текст Дејтонског споразума.

За изасланика Стејт Департмента за Западни Балкан постављен је Габриел Ескобар, који важи за дипломату енергичног приступа, о чеми сведочи чињеница да је он чим је избила криза између Београда и Приштине због увођења реципроцитетета за регистарске таблице, одлетео у Брисел и тамо учествовао у склапању договора и склањању барикада са административних прелаза.

Фото: US Embassy

 

Како Блиц пише, биографија му је живописна, био је заменик шефа мисије у Амбасади САД у Београду у августу 2019. године, а до доласка амбасадора Ентонија Гофрија био је отправник послова.

После петоокобарских промена био је (2001. године) шеф политичког одељења одмах након што су САД поново отврориле амбасаду, а на простору бивше Југославије је од 1998. до 2001. био на позицији шефа кабинета у канцеларији високог представника у Бањалуци, па заменик шефа дипломатског тима за везу у Подгорици.

Ескобар ће, што се тиче Србије, радити раме уз раме са Кристофером Хилом, којег је Бајден недавно именовао за амбасадора у Србији, а његов долазак се очекује следеће године. Блиц наводи да га називају дипломатском звездом и човеком који би могао да убрза распетљавање косовског чвора.

Хил се практично "враћа на место злочина", пошто му је прва служба била управо Београд, а био је близак сарадник Ричарда Холбрука и члан његовог тима и учесник преговора у Дејтону и Рамбујеу, као и специјални изасланик за Косово (од 1998. до 1999.), амбасадор у Македонији и шеф тима за преговоре са Северном Корејом.

Фото: Танјуг/АП

 

Описан је као "шатл-дипломата" који је "хитао тамо-вамо између Београда и Приштине", и као човек од највећег поверења Ричарда Холбрука, којем је помагао још у смиривању сукоба у Босни.

Фото: Танјуг/АП

 

Док Хил буде службовао у Београду, његов колега Џефри Ховениер биће у Приштини, а наводи се да је и он "специјалац за Балкан", а у Приштину долази из Турске, где је тренутно заменик шефа мисије при амбасади САД.

Фото: US Embassy

 

Радио је у амбасадама у Грчкој, Хрватској, Турској, а готово да нема земље на Западном Балкану у чија дешавања није био укључен бар на неки начин. Био је учесник преговора у Рамбујеу као члан тима Мартија Ахтисарија.

Помогао је, баш као и Ескобар, поновном отварању Амбасаде у Београду у децембру 2000. након поновног успостављања дипломатских односа између САД и СРЈ, а касније је био и на челу привремене канцеларије амбасаде САД у јужној Србији, чији је посао био да надгледа албанску побуну у такозваној прешевској долини, а од Хашима Тачија је 2018. године добио орден поводом десете годишњице самопроглашења независности Косова.

Блиц пише да је он у Комитету за спољне послове Сената САД најавио да ће радити на подржавању дијалога уз посредовање ЕУ за нормализацију односа Косова и Србије, који би, како је тада цитирао Бајдена, требало да буде усредсређен на узајамно признавање.

Баш попут Ховениера и Мајкл Марфи, нови амбасадор САД у Босни и Херцеговини ветеран је америчке службе за спољне послове и има 29 година искуства у међународној политици, а тренутно служи као заменик помоћника државног секретара за европска и евроазијска питања.

За њега се наводи да Балкан познаје врло добро, пошто је био на високим позицијама у Сарајеву, као политички саветник у америчкој амбасади (од 2006. до 2009.) и Приштини, где је обављао дужност заменика шефа мисије у амбасади САД (од 2009. до 2012. ).

Уз то радио је у Лондону, Јаундеу у Камерону и Лагосу у Нигерији, а у Вашингтону је био службеник за Бугарску и Северноатлантски савез и Шеф кабинета генералног директора спољне службе.

Као последњег, али не и најмање важног у овој екипи Блиц наводи Џејмса О`Брајена, који је номинован за координатора за политику санкција америчког Стејт департмента.

Он важи за кључног америчког човека у састављању Дејтонског мировног споразума, односно њему се приписује да је написао босанскохерцеговачки Устав, који је заправо Анекс ИВ у мировном споразуму.

Од 1989. до 2001. био је виши саветник државне секретарке Медлин Олбрајт, као први заменик директора за планирање политика и председников изасланик за Балкан.

У Клинтоновим владама (од 1993. до 2001.) радио је у Стејт департменту, са фокусом на бившу Југославију и ратне злочине, али и као специјални председницки представник за питања талаца док је у Белој кући службовао Барак Обама, а тренутно је на функцији потпредседника међународне саветодавне групације "Олбрајт Стоунбриџ".