Србија прати европски тренд великог пораста потражње за овом професијом и бројка од 120.000 програмера је само тренутно стање, кажу стручњаци.

У Европи има више од пет милиона програмера и предвиђа се пораст за још милион до 2028. године.

- То је динамична професија у којој се цени труд и знање, а није занемарљиво рећи и да је просечна јуниорска позиција плаћена изнад просечног месечног дохотка у Србији - , каже Иван Исаиловић из компаније Меркле у Србији.

Фото: Профимедиа

 

Ту је атрактивна и међудржавна флуктуација радника те је последњих година број програмера само у Европи прешао пет милиона, а предвиђа се да ће до 2028. порасти за још 21 одсто, рекао је он, наводи се у саопштењу.

Када је европско тржите у питању, највећи "увозници'''' програмера немачки градови Берлин и Хамбург, Лондон и Ротердам, али да се бележи и развој португалске ИТ индустрије, због чега све више младих програмера своје радно место проналази у градовима Порто и Лисабон.

Дан програмера је почео да се обележава 2009. године у Русији, а иницијативу су покренули запослени у компанији Параллел Технологиес.

Дан за обележавање је симболички изабран - сваки 256. дан у години, јер је то број који означава количину различитих вредности које се могу представити 8-битним бајтом - најмањом јединицом за представљање података на рачунару.

БОНУС ВИДЕО:

За још вести запратите нас на нашој званичној Фејсбук страници - будимо "на ти".

Нова димензија новости, ваш "Nportal.rs".