Грађани који поседују акције компаније НИС добиће дивиденду од 30,14 динара за сваку деоницу односно око 150 динара за пет акција, колико смо добили од државе пре десет година. Они који имају више акција, а немали број их је у међувремену куповао, добиће од компаније више новца.

Одбор директора НИС припремио је предлог одлуке Скупштине акционара о расподели добити за 2021. Предлогом је дефинисана исплата дивиденди у износу од 5.782 милијарди динара односно 25 одсто нето добити, саопштила је Нафтна индустрија Србије.

Фото: Зоран Јовановић Мачак

 

Када ће бити исплата дивиденде и када акционари могу да очекују уплату новца на рачун, НИС ће накнадно саопштити.

Како до новца

Акције НИС, подсетимо почетком 2010. године добило је 4,8 милиона грађана, а свако од њих добио је по пет акција ове нафтне компаније.

Новац од дивиденде грађани могу да подигну на шалтеру предузећа Пошта Србије уз обавезно показивање личне карте. Дакле, све што је потребно јесте лично присуство, лична карта и реченица да хоћете да подигнете новац по основу дивиденде од акција НИС. Грађани који немају рачун за бесплатне акције у Пошти новац од дивиденде могу да подигну у својој банци.

Фото: Н. Скендерија

 

С друге стране, новац од акција могу да добију само уколико деонице продају, а то је могуће такође у Пошти давањем налога за продају.

На рачуну 10.000 динара

У случају да нисте продали бесплатне акције, као ни подизали новац од дивиденди, сада на рачуну можете да имате нешто око 10.700 динара.

Једна акција НИС на Београдској берзи сада вреди око 566 динара, а пет колико је сваки грађанин добио пре пуних десет година, укупно 2.830 динара. Акција Аеродрома вреди 1.530 динара, а грађанима је на рачун уплаћено и по 1.700 динара на основу акција Акционарског фонда.

Фото: Игор Маринковић

 

На име дивиденди током претходних неколико година компаније НИС, Аеродром и Телеком Србија сваком грађанину су уплатили по укупно око 4.700 динара.

Уколико већ нисте, овај новац можете да подигнете - притом ништа нећете изгубити јер подизањем новца од дивиденди не губите ни право на акције, али ни право на дивиденду које ће компаније исплаћивати у наредним годинама.

Одбор директора НИС јуче је тражио и промену статута компаније.

(Блиц)

БОНУС ВИДЕО:

 

 

 

За још вести запратите нас на нашој званичној Фејсбук страници - будимо "на ти".

Нова димензија новости, ваш "Nportal.rs".