"По уговору са Гаспромом увек је цена нафте одређивала цену гаса. Пошто је она порасла 100 одсто, онда ће и нама цена гаса морати да порасте. Да ли ће да буде 100 одсто није сигурно, зато што ће између ''Гаспрома'' и ''Србијагаса'' да буде договорена формула за рачунање цене гаса", рекао је Вулетић за Танјуг.


Он је нагласио како не верује да може да дође до прекида испорука руског гаса на европско тржиште.

"Гас је врло тражена роба на европском тржишту, а Руси је имају у довољним количинама. А то што Руси траже да се плаћа у рубљама је потпуно економски опрадвдано. САД су одштампале велику количину безвредног новца, ЕУ је одштампала велику количину безвредних евра. И сад да ви договорите једну цену, следеће године та цена је иста, али вредност тих валута није иста и зато су Руси тражили да се обрачунава према руској рубљи. Каква буде вредност рубље, да се тако обрачунава и плаћа у доларима или еврима. Мислим да је то руска страна паметно урадили штитећи своје интересе", оценио је Вулетић.

Фото: Профимедиа

 

Навео је да се Европа гасом снабдева из Холандије, Шкотске, Норвешке, Русије и Алжира, с тим да алжирски гас добијају Италија и Шпанија које су гасоводом повезена преко Средозменог мора са том афричком земљом.

"Европа се за сада покрива отприлике са 35 до 40 досто гаса из Русије, 34 до 40 одсто из наведених европских земљаља и остатак из осталих извора у свету. Мислим да је добро ако може да се пронађе неки нови извор, а најближи у оркужењу је у Ирану", рекао је Вулетић.

Оценио је да Американци малтретирају Европу, јер јој не дозвољавају да активира гасовод Северни ток 2 и спречавају је да се снабдева из највећег светског лежишта у Ирану, спречавајући тиме ту земљу да зарађује продајући гас.

"Међутим, мислим да околности морају да се промене и да ће Европа добијати ирански гас из лежишта Јужни Парс. Његов капацитет је 750 милиона кубних метара на дан, а ми трошимо две милијарде годишње, што је тродневна производња тог гасног лежишта", рекао је Вулетић.

Фото: Профимедиа

 

Оценио је да је то изванредан извор гаса за Европу које може одмах да се искористи, јер је потпуно опремљено за производњу.

За друге, ближе изворе гаса о којима се говори Вулетић каже да су само америчке приче на које Европа наседа.

"Набуко гасовод је била прича, Набуко вест још једна прича, Танап трећа прича, Тесла четврта прича. Колко год Американци помињу могућности неког снабдевања где ће они да помогну, на то не треба рачунати, јер ту нема гаса. Требало је да се пошаље гас према Европи из Туркменистана, који има велике резерве гаса, међутим Американци су својом политиком учинили да Туркменистан направи гасавод директно до Кине и сву своју производњу шаље у Кину", прецизирао је Вулетић.

Он сматра да Европа треба да брине о себи и стави у функцију гасовод Северни ток 2.

За још вести запратите нас на нашој званичној Фејсбук страници - будимо "на ти".

Нова димензија новости, ваш "Nportal.rs".