Прича о њеном животу је невероватна прича о слави, моћи, љубави, лепоти, музици, жртвовању, те прича о разарајућим предрасудама друштва, погрешним одлукама и неочекиваној трагедији.

Рођена је у сиромашној породици имиграната 1957. године као девето и најмлађе дете. Из канџи сиромаштва истргао ју је само огромни таленат и глас којим је очаравала свакога ко би је упознао.

Када је имала дванаест година њен таленат је открио агент дечијег позоришта "Безалел Алони". Њена каријера незаустављиво се пробијала ка врху светске музике, док су је локални медији обожавали, приписујући јој епитет "Мадоне са истока".

Фото: Јутјуб принтскрин

 

 

Певачица је често истицала, много година касније, са позиције звезде, да је глас једино чиме се служи на путу до успеха. Та "једноставност" на коју се ослањате и у коју верујете када имате огроман таленат у рукама, водила ју је брзо до успеха.

На националном фестивалу "Мизрахи" 1974. је освојила треће место, а онда је пет година касније добила важан ангажаман, да отпева нумеру за филм "ХаГасхасх ХаХивер" који је управо због њеног певања постао велики хит у Израелу.

Заволели су је многи, а онда је након објављивања првог албума "Ал Ахавот Схелану" ("Our love") 1980. њена популарност доживела велики скок.

Да Хаза иде до звезда, показали су њени наредни албуми и награде које је добијала за њих.

Фото: Јутјуб принтскрин

 

 

Хаза је годинама низала успехе, од феноменалних синглова преко најпродаванијих албума и бројних наступа и фестивала до рада на филмској музици. Круна њене посвећености музици уследила је 1983. године када су јој се отворила сва врата светске сцене, након другог места на Евросонгу, са песмом "Chaime".

Највећи интернационалну популарност постиже песмом "Im Nin'Alu", а потом је јавност очарала и предивном, дирљивом нумером "Избави нас" из анимираног филма "Принц из Египта", коју је отпевала на укупно 17 језика.

Многи су желели да слушају дивну Офру, па је наступала на бројним европским и америчким музичким фестивалима. Албум "Схадаy", који је снимила у том периоду, а који је био 13. у њеној каријеру, продат је у преко милион примерака широм света.

Фото: Јутјуб принтскрин

 

 

Музиком је брисала границе, певала је на више језика, на хебрејском, арапском, арамејском, енглеском, шпанском...

Велико признање њеном раду била је номинација за "Греми" награду 1992. године, за албум "Кирyа" која ју је учинила првим певачем из Израела номинованим за ово признање.

Албуми платинастих и златних тиража, песама "Избави нас" уз у анимираног филма "Принц Египта", наступ на додели Нобелове награде за мир Јицаку Рабину, израелском политичару, 1994. године заокружују музичку причу о њој.

Упркос слави и богатству, Офра је остала приземна, одана породици, високо морална и религиозна, што је утицало да у родном Израелу буде посматрана као својеврсно божанство и легенда.

Интересантно је да је Офра за живота остала непризната у круговима своје блиске продице која је стално оспоравала њене заслуге и вредност, истичући да је жена без породице нико и ништа. Фигуративно то најбоље описује реченица њеног брата: "Ко је, дођавола, Офра? Само једна неудата жена без породице!"

Обожавана и несхваћена певачица наставила је да чека оног правог. Али пре тог сусрета и пре велике трагедије која се десила, Офра и њени сарадници су 1987. доживели несрећу када се авион којим су путивали, срушио на планини на граници Израела и Јордана.

Појавила се чак и вест да је музичка звезда погинула, па је сазнање да је преживела дочекано као још један знак њене посебне судбине. А дан када се сазнало да је Офра жива, славио се као највећи празник.

Оно што јој се догодило 13 година касније, није било нешто специјално, било је оно најстрашније.

Живела је мирно, без иједне мрље у каријери, без компромитујућих фотографија са мушкарцима, без трага о скандалу. Управо супротно, Хаза је била позната као жена у сталној потрази за великом љубави, решена да остане девица све до прве брачне ноћи. Бројни удварачи и просци нису јој били интересантни, а чврсто је веровала да ће јој Бог указати на човека њеног живота. "Принц на белом коњу", бар како је она веровала, за лепу Јеврејку стигао је тек у њеној 39. години у виду бизнисмена Дорона Ашкеназија.

Нажалост, мада се о њеном кратком браку не зна много, извесно је да ју је управо супруг заразио сидом која је индиректно утицала на њену прерану смрт. Наиме, Офра је трагично преминула 2000. године од последица упале плућа, изазване вирусом ХИВ. Њени последњи дани су обележени великим болом. Због љубави са погрешним човеком њен анђеоски глас се прерано угасио.

Само годину дана касније, умире и њен муж услед предозирања. Детаљи и права истина о смрти брачног пара остали су мистерија до данашњих дана, а њена породица одбија да коментарише било шта.

Шест месеци пре смрти, на јесен 1999. Офра Хаза снимила је своје последње материјале који до дан данас нису угледали светло дана.

(Курир)

За још вести запратите нас на нашој званичној Фејсбук страници - будимо "на ти".

Нова димензија новости, ваш "Nportal.rs".