Три дана раније оборили смо рекорд за ове две године и имали 18,006. Јуче смо имали 3,876, а данас 4.483. Иако тако делује, време за радовање није, каже за Телеграф.рс професор Бранислав Тиодоровић, епидемиолог и члан Кризног штаба за борбу против корона вируса, који истиче да ове бројке нису реалне, да су реалне бар два пута веће, и да ћемо праву слику имати тек кроз неколико дана.

Фото: П. Милошевић

 

 

Тренутна слика није реална јер смо имали продужени распуст, самим тим и одмор, што ће рећи да се мање људи тестирало, самим тим је мање било позитивно, те немако реалну слику.

Време за радовање није и јер нам је број преминулих, подсећа проф. Тиодоровић, и даље висок. Око 60 људи дневно нам узме ковид 19.

Реалан број заражених је два пута већи


- Реалан број заражених је два пута већи. Притом, које бројке падају? И даље имамо висок број преминулих. Омикрону не треба 7 дана, већ за два, три дана би могло да се покаже где су људи били на зимовању, на скијању, по бањама... То не можемо знати пре среде, четвртка, петка. Тада ћемо видети да ли смо добро прошли, а ја не могу да верујем да се народ понашао одговорно. Моја је процена да једно 30 одсто људи носи маске - каже проф. др Тиодоровић и додаје да би било одлично да су бројке које се тичу деце заиста мале, и да је вирус потврђен тек код 0,43 одсто деце од укупног броја ученика.

Професор не спори да постоји смањење броја првих прегледа, као и прегледа у педијатријским ковид амбулантама, али подсећа и да смо имали продужени распуст, да је школа тек јутрос почела, и да тек треба да видимо ефекат свега.

- Нестрпљење не води ничему. Брзина никад није доказ разума и добре процене. Треба сачекати да одмакне недеља. Можда ће све бити у реду. Било би то добро и изузетно оптимистично. Ово што сада имамо није реална слика. Не могу подаци из недеље када смо имали продужен распуст и одмор да показују реалну ситуацију.

- Ево једног примера. У Врању је дошло до смиривања, илити смањења за трећину, па и више. Али, зато су у Лесковцу, које је од Врања удаљено 50, 60 километара, и даље високе бројке. Није се смањио број ни за један одсто. То говори да, једноставно, треба да будемо опрезни - објашњава проф. др Тиодровић.

Фото: Профимедиа

 

Мирнија ситуација крајем марта
 

Професор каже да мирнију ситуацију можемо да очекујемо до краја следећег месеца.

- Неки кажу све готово од марта. Ја бих волео да то буде од сутра, али не може. Имамо пуно људи који имају постковид. Месецима не могу да се врате у претходну кондицију, у претходно стање, не само старијих, него и младих. Очекујем да ћемо отприлике до краја марта имати мирнију ситуацију, контролисанију. Али, морамо да будемо свесни да ћемо и тада имати  заражене, да ће и тада бити потребе за поштовање мера у саобраћају, у затвореном простору, на великим скуповима - напомиње наш саговорник.

Пита нас за мишљење, шта очекујемо од кошаркашке утакмице која је синоћ била у Нишу.

- Кажу било је 5.000. И да је толико, али ја знам колико хала прима, од тих 5.000, бар 500 ће да се јави у нарендих 7 до 10 дана, можда и краће - за 3-4 дана. Погледајте како је било на Копаонику, на Златибору. Пре годину дана сам био на једној од тих планина, сви су носили маске. Не само радници, него и корисници. Сви. Био сам одушевљен. Сада није нико имао маску, осим персонала - каже он и додаје да је вакцинација пала испод сваке критике.

Зато, каже професор, људима треба дати подстрек да издрже, да буду стрпљиви и да поштују мере. Европа их укида, а нама су остале само оне основне, које смо малтене само и имали.

- Нисмо ми као земље у западној Европи. Прво нисмо вакцинисани тим процентом. Све те земље од Шведске, Шпаније и Португалије, које сада укидају и смањују рестрикције, имају преко 80 одсто обухват вакцинације. Друга ствар, све су имале далеко строже мере него ми. Шта укида Аустрија? Она је имала полицијски час. Маске у Аустрији су биле обавезне напољу, а не само унутра. И све те земље које сада укидају мере су задржале маске у јавном саобраћају, у затвореном простору, ресторану, продавницама...

- А код нас? И Сами се крећете и видите колико људи поштују те мере. Онда питају, а шта ћемо ми? Народ их је одавно укинуо, а званично ми и даље имамо обавезне маске у затвореном, на отвореном где је гужва, одржавање дистанце.

Сваком ко је позитиван радити Д-димер

Професор каже и да је дијагностика јако битна код позитивних на корона вирус, и не слаже се да Д-димер не треба радити сваком. Баш супротно.

- Ми и даље имамо присутан делта сој, како кажу вирусолози. Клиничари то најбоље знају, ово није само респираторна болест. Већ системска. С тим у вези, ја сматрам да свакоме треба урадити Д-димер ко је позитиван на корона вирус. Био стар или млад. Јер, имамо ситуацију да људи немају упалу плућа, да им је сатурација у реду, а да када се сниме, пуни су тромбова. Те тромбозе онда зачепе временом и плућну артерију, направе велике проблеме, и доведу до смртног завршетка. Д-димер, ипак, указује да долази до згрушавања крви. И, оно што је најбитније, ниједан клиничар не говори о смањењу - завршава проф. др Тиодоровић.

(Телеграф)

За још вести запратите нас на нашој званичној Фејсбук страници - будимо "на ти".

Нова димензија новости, ваш "Nportal.rs".