Седиште Европске комисије у Бриселу било је осветљено поруком "Сећамо се", док је председник израелског парламента Мики Леви, у немачком Бундестагу, подсећајући на шест милиона Јевреја које су убили нацисти, поручио да је "одржавање сећања на Холокауст тежак задатак који свака генерација изнова мора да носи". Али, председник Бундестага Бербел Бас, упозорио је, истовремено, на историјски ревизионизам и етнонационализам на церемонији којој су присуствовали и немачки председник Франк-Валтер Штајнмајер, канцелар Олаф Шолц, као и председник Бундестага Бодо Рамелов.

- Наша земља сноси посебну одговорност што је геноцид над европским Јеврејима немачки злочин, али и прошлост која је релевантна за све - истакао је Бас.

У Европском парламенту у Бриселу одржана је комеморација на којој су лидери Европског парламента, Комисије и Савета обећали да ће се суочити са порастом антисемитизма и порицањем Холокауста којем су сведочили и током пандемије ковида. Највиши званичници ЕУ поручили су да се такав злочин не сме поновити, апелујући на свакодневну борбу против говора мржње и дискриминације:

- Холокауст је био европска катастрофа. Антисемитизам је довео до катастрофе - нагласила је председница Европске комисије, Немица Урсула фон дер Лајен.

Председник Европског савета Шарл Мишел подсетио је на речи преживелих логораша који су упозорили да је до Аушвица дошло "малим корацима, због равнодушности и дискриминације права мањина". Председник Европског савета оценио је да се и данас у Европи Јевреји осећају угрожено и да су мете напада које ЕУ никада неће прихватити.

- Данас и у годинама које долазе, остајемо јачи него икада у нашој посвећености да никада не заборавимо. Дужни смо да чувамо сећање на све жртве и њихова страдања. Дугујемо то онима који су страдали у Холокаусту, дугујемо преживелима и дугујемо будућим генерацијама - закључио је шеф дипломатије ЕУ Ђузеп Борељ, позивајући све државе да одају почаст жртвама Холокауста, осуде његово порицање и развију образовне програме како би спречили да се геноцид икада понови.

Међународни дан сећања на жртве Холокауста установљен је 1. новембра 2005. године резолуцијом Генералне скупштине УН, а у знак сећања на дан када су војници совјетске Црвене армије ослободили Аушвиц.

Други светски рат однео је животе више од шест милиона припадника јеврејског народа у масовним стратиштима.

ПЛЕНКОВИЋ СЕ СЕТИО ЈАСЕНОВЦА

ХРВАТСКИ премијер Андреј Пленковић је поручио да се треба присетити и злогласних усташких логора, пре свега Јасеновца, где су убијене хиљаде Јевреја, Срба, Рома, као и хрватских антифашиста и демократа. "Јасеновац је болан и трагичан део хрватске историје, а трајни спомен и осуда тог злочина део су наше културе сећања", рекао је Пленковић.

ДА СЕ БЕЗУМЉЕ НЕ ПОНОВИ

МЕЂУНАРОДНИ дан сећања на жртве Холокауста обележен је данас у Београду пригодним програмом и полагањем венаца код Споменика жртвама геноцида у Другом светском рату, у оквиру комплекса некадашњег концентрационог логора на Старом сајмишту. Изасланик председника Републике, министарка Дарија Кисић Тепавчевић, навела је да такво страдање и безумље не сме да се заборави и понови, никада више и никоме.

За још вести запратите нас на нашој званичној Фејсбук страници - будимо "на ти".

Нова димензија новости, ваш "Nportal.rs".