Mesec je prvo zaklonio Sunce posmatračima iz Meksika i zatim u američkoj državi Teksas.

U Teksasu je orkestar izvodio muziku iz filma "Ratovi zvezda", dok su posmatrači aplaudirali kad se nebo razvedrilo i omogućilo im čist pogled na pomračenje Sunca.

 

 

Stotine pripadnika osoblja Bele kuće u Vašingtonu posmatrali su pomračenje, a predsednik DŽo Bajden je viđen sa naočarima za posmatranje pomračenja Sunca u ruci dok se ukrcavao u predsednički avion u Viskonsinu, prenosi Glas Amerike.

 

 

Građani Indijanapolisa su imali priliku da vide prvo pomračenje Sunca u tom gradu u poslednjih 800 godina, objavljeno je na nalogu NASA na mreži X.

Pomračenje je moglo da se posmatra i na sajtu i "Jutjub" kanalu NASA, a kompanija "Starlink" poznatog milijardera Ilona Maska objavila je na mreži "X" snimak senke Meseca na Zemlji iz svog satelita.

Za razliku od delimičnog, kod potpunog pomračenja Sunca nebo potamni kao da je sumrak, što omogućava da se vidi korona Sunca, odnosno njegova atmosfera jarko bele boje.

 

 

Mrak tokom dana traje do 4 minuta i 28 sekundi, što je skoro dvostruko duže nego tokom pomračenja u Sjedinjenim Američkim Državama pre sedam godina, zato što je Mesec bliži Zemlji. Do novog potpunog pomračenja na ovom nivou proći će još 21 godina.

Pomračenje je najprepočelo na južnom Pacifiku, posle čega je preko Mazatlana u Meksiku prešlo u Teksas, Oklahomu, Arkanzas i 12 drugih država na srednjem zapadu, srednjem Atlantiku i Novoj Engleskoj, i na kraju u Kanadu, a poslednja "stanica" je NJufaundlend. Mesečeva senka je za samo sat i 40 minuta prešla 6.500 kilometara širom kontinenta.