Postoji i način provere dotrajalosti goriva, a to je da bi se lampica na motoru morala upaliti nakon što staro gorivo uđe u motor.

Mnogi će automobile bez problema ostavljati više meseci na parkingu ili u garaži ne razmišljajući o tome da i gorivu koje se nalazi u rezervoaru može da istekne rok. Važno je znati da gorivo ipak ima relativno kratak rok trajanja i na to bi trebalo da obratimo pažnju kako ne bi došlo do problema sa automobilom.

Kako savetuje Revija HAK, benzin i dizel ne bi smeli da budu u rezervoaru duže od dva do tri meseca jer nakon tog perioda gube svojstva i tako su potencijalna opasnost za motor.

U biodizelu, s kojim se meša dizelsko gorivo ima bakterija koje nakon nekog vremena počnu da stvaraju muljevite naslage, a moguća je i korozija goriva ili začepljenje sistema dovoda goriva.

Foto: D. Milovanović

 

Gorivo pravilno čuvati

Rok trajanja može u velikoj meri da zavisi od uslova u kojima se gorivo čuva, u kakvim posudama (kanisterima, buradima, rezervoarima automobila…), koliko su te posude čvrsto zatvorene, pri kojoj temperaturi se čuvaju.

Ukoliko se benzin nalazi u namenskom kanisteru za gorivo sa čepom koji ne dozvoljava isparavanje i prodor vazduha, benzin može da „izdrži“ i do 6 meseci ili čak do godinu dana. To u velikoj meri zavisi i od temperature na kojoj se čuva.

Na primer, britanski RAC (Royal Automobile Club – slično kao AMSS kod nas) kaže da benzin može da traje 6 meseci ako je propisno uskladišten. Konkretno, ukoliko je u čvrsto zatvorenom kanisteru na 20 stepeni Celzijusa, tad može 6 meseci. Ali ako je na temperaturi od 30 stepeni Celzijusa, onda samo 3 meseca.

Podsetimo, cene dizela i benzina su promenjene za ovu nedelju u Srbiji.

BONUS VIDEO:

(Blic)