Prezentaciji i puštanju sistema u rad u Palati ''Srbija'' prisustvovao je i predsednik Aleksandar Vučić. Javnosti je na licu mesta prezentovano kako izgleda i funkcioniše sistem kada neko dete u Srbiji nestane.

Sistem je nastao u Sjedinjenim Američkim Državama 1996. godine, a naziv je dobio po Amber Hagerman, devetogodišnjoj devojčici iz Teksasa, koja je oteta i ubijena. Sistem će se odvijati u dve faze. U prvoj fazi mediji će prekinuti sa emitovanjem svojih programa u prvih osam sati na svakih 30 minuta, a nakon toga na svakih 60 minuta.

Prekidanje će se ogledati u tome da će morati da se objavi jedna formatirana fotografija nestalog deteta sa osnovnim informacijama i eventualno neki podaci vezani za sam nestanak, u smislu gde je dete poslednji put viđeno, šta je imalo na sebi. Zatim će mobilni operateri poslati svojim korisnicima poruku o nestalom detetu, zajedno sa linkom sajta Ministarstva unutrašnjih poslova (MUP).

Takođe, JP "Putevi Srbije", aerodrom Nikola Tesla, autobuske i železničke stanice objavljivaće na ekranima informaciju o nestanku deteta. Sistem neće biti pokretan za svako nestalo dete, već samo kada se ispune određeni uslovi. Ukoliko je dete mlađe od sedam godina, sistem će se automatski pokrenuti. Takođe će se pokrenuti i ako je dete mlađe od 18 godina i ima neki oblik invaliditeta, kao i u situaciji kada se pouzdano zna da je dete u životnoj opasnosti. Isključivo će policija voditi računa o pokretanju i prekidu sistema.

Nakon prve faze, uključivaće se u sistem obaveštavanja i tržni centri, benzinske pumpe, naftne kompanije, banke i druga mesta na kojima je velika frekvencija ljudi, ali i društvene mreže. MUP će sa kompanijom Meta dogovoriti sve pojedinosti uključivanja društvenih mreža u ovaj sistem i koja će biti odgovorna da se sve objave o nestanku deteta povuku kada ono bude pronađeno.

BONUS VIDEO

Za još vesti zapratite nas na našoj zvaničnoj Fejsbuk stranici - budimo "na ti".

Nova dimenzija novosti, vaš "Nportal.rs".