Izraelske snage su odgovorile artiljerijskim udarima na južni Liban, a za sada nema informacija o žrtvama.

Podržana od Irana, šiitska grupa Hezbolah se uzdigla od mračne frakcije osnovane tokom građanskog rata u Libanu, do teško naoružanih snaga sa velikim uticajem na libansku državu.

Zapadne zemlje, uključujući Sjedinjene Države, smatraju Hezbolah terorističkom organizacijom.

Iranska nacionalna garda je Hezbolah osnovala 1982. godine kako bi "izvezla" islamsku revoluciju i borila se protiv izraelskih snaga koje su napale Liban, pišu mediji.

Agencija navodi da se Hezbolah može pohvaliti preciznim raketama i time može da pogodi sve delove Izraela.

Lider Hezbolaha Sajed Hasan Nasralah rekao je 2021. godine da grupa ima 100.000 boraca, a SAD procenjuju da im Iran šalje stotine miliona dolara na godišnjem nivou. Hezbolah ima duboke veze sa drugim militantnim grupama u regionu koje podržava Iran, uključujući palestinske frakcije Hamas i Islamski džihad.

Nakon što je Hamas u subotu izveo veliki napad na Izrael, iz Hezbolaha su naveli da su "u direktnom kontaktu sa vođstvom palestinskog otpora".

Hezbolah je obučavao grupe koje podržava Iran u Iraku i tamo takođe učestvuje u borbama, a vlasti Saudijske Arabije navele su da se Hezbolah borio za iranske Hute u Jemenu, što grupa poriče.

Uticaj militantne grupe u Libanu posledica je velike zalihe oružja, ali i toga što mnogi šiiti smatraju da grupa brani Liban od Izraela. Sa druge strane, libanske stranke koje se protiv Hezbolahu optužuju grupu da vodi zemlju u sukobe.

Grupa ima ministre u vladi i poslanike u parlamentu, a borci Hezbolaha su preuzeli delove Bejruta.

Hezbolah je ušao u politiku 2005. godine nakon što se Sirija povukla iz Libana posle ubistva bivšeg premijera Rafika el Haririja, za koje je sud u Hagu osudio tri člana te grupe.

BONUS VIDEO:

NOVI RAT - Hamas napao Izrael

Za još vesti zapratite nas na našoj zvaničnoj Fejsbuk stranici - budimo "na ti".

Nova dimenzija novosti, vaš "Nportal.rs".