Ispektori IAEA su, posle kontrole obavljene u utorak, javili centrali u Beču da nestalo deset burića u kojima je bilo oko 2,5 tone rude uranijuma, javila je agencija Rojters.

Šef IAEA, Rafael Grosi je u poverljivom izveštaju naveo da je kontrola ovog objekta prvobitno planirana za prošlu godinu, ali da zbog bezbednosnih problema tako nešto nije bilo moguće.

IAEA nije navela gde se tačno nalazi ovo skladište, upozoravajući istovremeno da bi ovakav razvoj situacije mogao povećati rizik od radijacije i izazov za nuklearnu bezbednost.

Libija je još 2003. godine obustavila nuklearni program, mada je u međuvremenu nabavila opremu i tehnologiju potrebnu za izradu atomske bombe. Vlasti u Tripoliju, na čijem se čelu nalazio Moamer el Gadafi, međutim, nisu pokazale preterane ambicije da se domognu nuklearnog oružja.

Vlasti u Nigeru priznale su još 1981. godine da su Libiji prodale oko 450 tona rude uranijuma, ali nikada nije obelodanjeno šta su Gadafijeve vlasti uradile sa tim materijalom.

Prema jednoj od verzija, deo rude uranijuma završio je u Paakistanu, koji je 1998. godine izveo pet podzemnih eksplozija, čime je postao šesta naajsnažnija nuklearna sila na svetu.

Ujedinjene nacije su, neposredno posle svrgavanja Gadafijevog režima, saopštile da se u neimenovanoj bazi na jugu Libije nalazi oko 6.500 buradi sirovog uranijuma, koje čuva posebna jedinica vojske.

Krajem 2011. godine, mediji su pisali o hiljadama plavih burića u kojima se nalazio uranijum. Skladište se, prema tim navodima, nalazilo u gradu Sabha.

Sabha se od januara 2019. godine nalazi pod kontrolom jedinica lojalnih samozvanom feldmaršalu Kalifi Haftaru, ali su neki od lokalnih političara, u mešuvremenu, promenili strane i stavili se na stranu vlasti u Tripoliju.

U okolini tog grada, godinama i sa manje ili više uspeha aktivne su i milicije bliske Islamskoj državi.

(Rojters)

BONUS VIDEO: