U septembru 2017. godine Bernar Tapi je objavio da boluje od raka želuca koji se proširio i na jednjak, a u januaru 2018. godine se podvrgao kompleksnoj i teškoj operaciji, praćenoj hemoterapijom, prenos francuski mediji.


Najava njegove bolesti izazvala je velike emocije među navijačima francuskog provoligaša Olimpika iz Marselja (OM), kluba čije Tapi bio vlasnik i predvodio ga od 1986. do 1994. godine.

U septembru 2017. godine navijači OM postavili su nekoliko transparenata oko stadiona Velodrom, na kojima je pisalo "Budi hrabar Nanard, mi smo s tobom".

- To je najlepša hemoterapija koji sam ikada primio - izjavio je tada je Bernar Tapi, ganut podrškom navijača i prijatelja, u intervjuu TV Frans 2.

Biografija "radničkog sina"
 

Rođen je u Parizu 1943. godine u radničkoj porodici, ali se kao mlad profesionalac specijalizovao za preuzimanje i preprodaju kompanija sa finansijskim teškoćama krajem 1970-ih.

Tada je dobio nadimak „Zoro kompanija", a punu poslovnu afirmaciju je ostvario kada je otkupio proizvođača sportske opreme Adidas i stekao bogatstvo koje mu je omogućilo da kupi luksuznu privatnu vilu u Parizu i jahtu Focea.

Bernar Tapi je je 1983. godine počeo da ulaže u sport i prvo je osnovao biciklistički tim, a zatim je preuzeo fudbasli klub Olimpik iz Marselja, koji je sa dna tabele vodio do vrha Evrope, osvojivši Ligu šampiona 1993. godine.

Jedino Zvezdu nije mogao da kupi

Uložio je ogroman novac u FK Marsej, doveo mnoga pojačanja, ali nije uspeo da pobedi Crvenu zvezdu u svom prvom finalu. Kasnije su isplivale šokantne priče o tome kako je želeo da kupi pobedu u tom finalu, a kasnije su i njega i klub slične malverzacije koštale. 

Tehnički direktor Crvene zvezde u vreme finala u Bariju 1991, Vladimir Cvetković, pre više godina potvrdio da je na ljude iz kluba vršen pritisak da "prodaju" tu utakmicu. On je tvrdio da je pritisak stizao direktno od ljudi bliskih Tapiju.

- Odbio sam ponudu da prodam finale u Bariju! U startu sam presekao. Nema ništa od toga "ali". Rekao sam: igraćemo za narod, igraćemo za Srbiju. Nisam želeo da neko te moje reči protumači kako Cvele hoće da se prikaže kao heroj. Učinio sam samo ono što mi je nalagala moja savest, ljubav prem Srbiji, ovom narodu, svojoj deci i budućim generacijama Zvezde - pričao je svojevremeno Cvetković.


Nakon što je 1988. godine predstavljen predsedniku Francuske Fransoa Miteranu uspeo je da iskoristi to poznanstvo i svoju slavu i već sledeće godine je ušao u politiku i kandidovao se na lokalnim izborima u Marselju kao kandidat predsedničke većine.

Izabran je 1989. godine, ali i nakon toga nastavio je sa političkim usponom.

Izabran je na regionalnim izborima 1992. godine, potom i na parlamentarnim izborima 1993. godine, a 1994. godine na listi Evropljani koja se direktno nadmetala sa listom Mišela Rokara, bivseg premijera Francuske.

Tapi je tada izvojevao pobedu i stavio tačku na predsedničke ambicije bivšeg premijera Rokara.

Smatra se da je Bernar Tapi, upkos kontroverzama koje su pratile njegov profesionalni život, bio inkarnacija društvenog uspeha sredinom 1980-tih, poznatih kao "godine keša" u Francuskoj.

(Tanjug)

 

Za još vesti zapratite nas na našoj zvaničnoj Fejsbuk stranici - budimo "na ti".

Nova dimenzija novosti, vaš "Nportal.rs".