Vojno-patriotski pokret "Junarmija" je deo parade


Na Crvenom trgu je vojno-patriotski društveni pokret „Junarmija“, koji je formiran na inicijativu Ministarstva odbrane Rusije.

Danas ovaj pokret obuhvata sve regione Rusije i u svojim redovima ima više od milion dečaka i devojčica.

Pre njih Crvenim trgom su prodefilovali maturanti najstarije Suvorovske vojne škole „Tverske“.

Foto:Jutjub printskrin/ANTISANKCII

 

Svečanu povorku predvodi general armije Oleg Saljukov


Posle intoniranja ruske himne, Svečanu povorku trupa predvodi komandant vojne parade, general armije Oleg Saljukov.

Za njima se Crvenim trgom nose nacionalna zastava Rusije, zastave pobede i zastava oružanih snaga. Prati ih počasna garda tri vrste trupa 154. odvojenog komandanta Preobraženskog puka.

Foto:Jutjub printskrin/ANTISANKCII

 

"Smrt svakog vojnika je tuga za sve nas"


Predsednik je poželeo brz oporavak ranjenim učesnicima specijalne operacije u Donbasu, a takođe je obećao da će pružiti pomoć porodicama poginulih boraca.

- Smrt svakog vojnika je tuga za sve nas, učinićemo sve da pomognemo porodicama i deci poginulih vojnika u Ukrajini - naglasio je šef ruske države.

Foto:Jutjub printskrin/ANTISANKCII

 

"NATO članice nisu želele da nas čuju"


Putin je rekao da je NATO započeo vojni razvoj teritorija koje su susedne Rusiji. Sve je ukazivalo da će sukob sa neonacistima biti neizbežan.

Prema njegovim rečima, zemlje NATO-a nisu htele da čuju stav Moskve, alijansa je imala druge planove.
 
Rusija je dala preventivni odbitak agresiji, što je bila jedina ispravna odluka, naglasio je predsednik.

Predsednik Rusije Vladimir Putin čestita Dan pobede veteranima i građanima države.

Obraćajući se vojnicima, Putin je istakao da se oni bore „za naš narod u Donbasu, za bezbednost naše otadžbine“.

- Zemlje NATO-a nisu htele da nas čuju, imale su druge planove. Pripremale su napad na Krim - rekao je ruski lider.

Šojgu podneo raport predsedniku Putinu


Ministar odbrane Rusije, general vojske Sergej Šojgu, završio je obilazak vojske i uputio se ka centralnoj tribini kako bi podneo raport predsedniku Ruske Federacije i vrhovnom komandantu Oružanih snaga Rusije Vladimiru Vladimiroviču Putinu.

Pre toga, ministar odbrane pozdravio je paradnu kolonu vojno-pomorske flote, vazdušno-desantne trupe, raketne snage strateške namene, železničke vojske, vojske za zaštitu od radijacijskog, hemijskog i biološkog napada, vojnike Nacionalne garde, Ministarstva za vanredne situacije i Federalne službe bezbednosti (FSB) Rusije.
Zastava Ruske Federacije izneta na Crveni trg
uz muzičku numeru Aleksandra Aleksandrova „Sveti rat“ pripadnici bataljona vojne počasne garde 154. posebnog komandantskog Preobraženskog puka iznose na Crveni trg državnu zastavu Ruske Federacije i zastavu pobede.

U vojnoj paradi učestvovaće je 11 hiljada vojnika. U sastavu mehanizovane kolone učestvovaće je 131 jedinica savremene vojne tehnike, kao i istorijska tehnika – koju je predstavljao legendarni tenk Pobeda – T-34-85, koji je otvorio prolaz koloni.

Foto:Jutjub printskrin/ANTISANKCII

 

Parade se, osim u Moskvi, održavaju i u drugim gradovima Rusije. Ove, kao ni prethodne godine, Rusija nije slala posebne pozive stranim liderima na Paradu pobede.

Prva Parada pobede na Crvenom trgu u Moskvi u čast pobede SSSR-a nad nacističkom Nemačkom u Drugom svetskom ratu održana je 24. juna 1945. godine. Nakon toga, do 1995. godine, održavala se 9. maja na Dan pobede i to samo u jubilarnim godinama – 1965, 1985. i 1990. godine. Nakon raspada Sovjetskog saveza, parade na Dan pobede nisu održane u periodu 1991-1994.

Foto:Jutjub printskrin/ANTISANKCII

 

"Georgijevska traka i Besmrtni puk"
Jedan od glavnih simbola praznovanja Dana pobede u Rusiji postala je "Georgijevska traka", ili kako Rusi kažu - letna. Akcija nošenja "Georgijevske trake" je počela 2005. godine. Prvi su počeli da je na praznovanju nose studenti i drugi mladi ljudi.Ona simbolizuje gordost mladih za svoje pretke.

Inače, i ove godine će u Moskvi, kao i u mnogim drugim gradovima ljudi izaći organizovano na ulice na manifestaciju "Besmrtni puk", kada naslednici sa fotografijama svojih predaka pokazuju da ih nisu zaboravili već se na njih ponose. Akcija "Besmrtni puk" je prvi put organizovana 2007. godine u Tjumenu u Sibiru, kada je grupa aktivista prošla ulicama sa portretima predaka koji su se borili u Drugom svetskom ratu. Sadašnje ime je dobila posle akcije u Tomsku 2011, a 2013. poznati sovjetski i ruski glumac Vasilij Lanovoj predložio je da se takva akcija održi i u Moskvi, pa je i održana na Poklonoj gori, gde se nalazi veliki muzej otadžbinskog rata. Već 2014. godine bilo je 40.000 učesnika, a 2015. više od pola miliona.

Foto:Jutjub printskrin/ANTISANKCII

 

"NOVOSTI" NA SVEČANOJ TRIBINI


- OVE godine na praznovanje Dana pobede nisu pozvani strani političari jer godina nije jubilarna - objasnio je Putinov portparol Dmitrij Peskov, dodavši da će na svečanoj tribini biti ambasadori iz prijateljskih zemalja.

Kao veterana među stranim dopisnicima predsednička administracija je pozvala na svečanu tribinu i stalnog dopisnika "Večernjih novosti" iz Moskve, autora ovih redova - Branka Vlahovića.