- Snimci koje sam videla, način na koji su ti pojedinci na konjima tretirali ljudska bića, to je užasno - rekla je Haris.

Lider demokrata u američkom Senatu Čak Šumer pozvao je američkog predsednika da se prekine sa ovom praksom koja , kako je naglasio, "prkosi zdravom razumu" i izrazio ogorčenje zbog prekomerne sile koju graničari koriste za kontrolu ljudi u izbegličkom kampu.

Na fotografijama i video snimcima koji su se pojavili vide se agenti kako pokušavaju da uhvate neke od hiljada migranata okupljenih na granici duž reke Rio Grande, i kako pomoću konja pokušavaju da ih potisnu nazad ka Meksiku.

Prema podacima Visokog komesarijata Ujedinjenih nacija za izbeglice, broj stanovnika pograničnog kampa dostigao je tokom vikenda broj od oko 14.000 ljudi.


Migranti su potvrdili da su hrana i drugi životni uslovi u kampu loši, a uplašeni zbog proterivanja, neki od njih su postavili novi kamp na meksičkoj strani reke.

Migranti koji su vraćeni iz pograničnog kampa u Teksasu na Haiti, protestuju na aerodromu, dok se američki predsednik DŽozef Bajden suočava sa sve većim pritiskom da zaustavi politiku proterivanja za koju su UN poručile da nije u skladu sa međunarodnim normama.

Skoro 10.000 migranata, uglavnom Haićana, i dalje se nalazi u lošim uslovima improvizovanog kampa u blizini reke Rio Grande, na granici SAD i Meksika, prenosi Rojters.

Poslednjih dana američke vlasti uklonile su najmanje 4.000 osoba sa ove lokacije radi obrade u pritvorskim centrima, a oko 520 Haićana deportovano je svoju domovinu sa četiri avionska leta, dok će se procedure repatrijacije nastaviti , saopštilo je američko Ministarstvo za unutrašnju bezbednost.