Блажић је оптужен за брутални масакр – убиство девет људи и рањавање још њих 12 на подручју општине Младеновац у ноћи између 4. и 5. маја прошле године и у притвору чека почетак суђења.

О његовом злочину у истрази сведочили су рањени и они који су успели да се спасе бежањем, наводећи да је Блажић након неколико испаљених рафала прилазио рањенима да провери да ли су живи, док је једној девојци пуцао у главу.
Она је, према речима рањених у Дубони, вриштала и запомагала, а Урош Блажић јој пришао и пуцао јој у главу.

Петорица младића, на које је оптужени пуцао, успели су да побегну када је он испалио цео шаржер и морао да га замени, што је њима дало довољно времена да побегну са лица места.

Рањени нису имали ту прилику, а преживели су препричали како су слушали запомагања и јауке повређених. Један од рањених навео је да се правио да је мртав, када је чуо кораке око себе.

Сведочили су и родитељи рањених и убијених, који су за породицу окривљеног рекли да су били агресивни и да се због тога нико није дружио са њима, а поједини истичу да сматрају да је отац оптуженог Блажића, који је такође обухваћен оптужницом, подједнако крив, јер је према њиховим сазнањима "довукао силно оружје" из војске. 

Мајка једне преживеле девојке рекла је да јој је ћерка испричала да је била свесна све време током и након пуцњаве, као и да је ћутала и да се правила да је мртва. 

У оптужници у коју је Танјуг имао увид, тужилаштво указује да је приликом извршења убистава Блажић поступао безобзирно, бездушно и сурово, неиспољавајући било какву емоцију према окупљеним младићима и девојкама.
Напротив, он је видевши да је неке од оштећених погодио и да они леже на земљи, дозивају помоћ, молећи га да више не пуца, лишен сваке емпатије и човечности, наставио да пуца по њима како би их докрајчио.

Блажићу се на терет стављају два облика Тешког убиства, као и кривично дело неовлашћено коришћење туђег возила јер је, како се сумња, те ноћи одвезао туђе возило без пристанка власника, као и кривично дело отмица јер је током бекства ушао у такси и претећи бомбом возачу и путници наредио да наставе вожњу, што је таксиста и учинио.

Поред тога, терети и за недозвољену производњу, држање, ношење и промет оружја и експлозивних материја, јер је тог дана носио више комада оружја, муниције и бомби, као и јер је у кући у Шепшину држао већу количину оружја.
Тужилаштво тврди да је неспорно утврђено да је оптужени тада био урачунљив, свестан свог дела, као и да се из преписке на апликацији “Вацап” може закључити да је био незадовољан, љут, изнервиран и да се жалио да га други непоштују.

"Идем да правим масакр", реченица је коју је Блажић спровео у дело непуних сат времена касније.

Све радње које је извршио након масакра, биле су, како се сумња, уперене ка циљу да побегне и избегне хапшење, док је психијатријско вештачење показало да нема душевне болести.

Блажић је на саслушању у тужилаштву признао наведена кривична дела, међутим делови његове одбране који се односе на то да су му се окупљени у дворишту школе у Дубони смејали, да су му окупљени код споменика добацивали нешто, као и да никога није “оверио”, оповргнути су доказима, наводи тужилаштво.
Такође, нико од салушаних сведока, његових пријатеља, бивша девојка, као ни сама мајка оптуженог нису имали сазнања да је оптужени имао сукоб са неким у селима Мало Орашје и Дубона, као ни да му је неко претио или причао ружно о њему.

Мотив убиства може да се открије у деловима његове одбране у којима је он навео да су мештани тих села били љубоморни на њега јер се дружио са “ријалити учесницима”, јер је возио добра кола, мотор, што га виђају у друштву са лепим девојкама и што је “дигао лествицу више у односу на њихове животе”.
За тужилаштво је посебно упечатљив део исказа девојке која се затекла у таксију и била приморана да се вози са њим два сата.

Према њеном сведочењу, у које је Танјуг имао увид, Блажић је на почетку вожње причао како му је живот упропашћен, али је на крају себе величао називајући се “краљем” и “царем”, чак “борцем за правду”.
Она је навела и да је Блажић приликом вожње причао о оцу, односно како је није праведно што млађи од његовог оца добијају станове преко везе док његов отац јоше увек није добио стан.

Тужилаштво је оценило да све указује на то да је Блажић препотентна и нарцисоидна личност која је створила самообмањујућу слику о себи, те кад није испунио зацртане циљеве, почео је да криви друге, а неостварене циљеве је себи објаснио љубомором и завишћу других док је у њему тињало незадовољство. Потом је формирао је план како да се освети и заплаши мештане та два села.
“Свој крвави план окривљени је и реализовао у свом убилачком походу на недужне младиће и девојке тих села, који су тог 4. маја 2023. године слушали музику, дружили се, правили планове за прославу празника “Ђурђевдан” и прослављали рођење деце у њиховим породицама” навело је тужилаштво.

Тужилаштво је става да нема сумње да Блажић, због своје друштвене опасности, тежине последице и њиховог обима, заслужује казну доживотног затвора која је запрећена за ово кривично дело, међутим како он у тренутку извршења овог кривичног дела није имао навршену 21 годину њему по Закону о кривичном поступку није могуће изрећи ову казну, већ максималну казну затвора од 20 година што је тужилаштво и предложило.

БОНУС ВИДЕО

За још вести запратите нас на нашој званичној Фејсбук страници - будимо "на ти".

Нова димензија новости, ваш "Нпортал.рс".