Својевремено су чувари открили да су птице охрабривале једна другу да наставе са псовкама те да су из тог разлога морале да буду премештене из главног спољног кавеза за птице.  

Папагаји Били, Ерик, Тајсон, Џејд и Елси били су уклоњени из главне волијере због свог понашања, преносио је својевремено Асошиејтед прес. Они су се у августу 2000. године придружили колонији од 200 афричких сивих папагаја Центра за дивље животиње Линколншир. Заједно су стављени у карантин, али су брзо изненадили особље својим несташним језиком.  

- Углавном смо навикли да папагаји псују, али никада нисмо имали пет у исто време - рекао је извршни директор центра Стив Николс за АП пре неколико година. 

- Већина папагаја се смири напољу, али из неког разлога ових пет ужива у томе.

 

 

Према Николсовим речима, нико од посетилаца зоолошког врта се није пожалио на папагаје, а већини су били забавни. 

- Када папагај каже човеку да "од*ебе" то забавља људе - рекао је он.

 

 

Ипак, чувари су сматрали да би било најбоље да их држе подаље од деце. Они су били раздвојени и премештени у различите области Центра за дивље животиње како не би били у стању да провоцирају једни друге. 

- Са петорком, један би псовао, а други би се смејали и то би се наставило - рекао је он. 

Међутим, запослени у центру су сада осмислили нови план који може бити веома ризичан. 

- Ставили смо осам заиста, заиста увредљивих, псујућих папагаја са 92 папагаја који не псују - каже Стив Николс за CNN.

 

 

Интеграцијом брбљивих птица у веће јато добро васпитаних папагаја, они се надају да ће се добро понашање групе пренети на оне који праве проблеме.

Сага о псовкама почела је 2020. године, када је пет афричких сивих папагаја, Били, Елси, Ерик, Џејд и Тајсон, донирано парку дивљих животиња у источној Енглеској. Ипак, њихова изолација није била довољна да реши проблем. Три новодониране птице, Капетан, Шила и још један Ерик, сада су развиле склоност ка псовању. Овог пута, уместо да их држе одвојено, чувари зоолошког врта су одлучили да пригуше псовке тако што ће их ставити у веће јато.

- Људи мисле да су папагаји гласне птице, али причају прилично тихо - каже Николс Кевин Шосмит за BBC News.

- Надам се да ће услед опште буке јата псовке бити угушене.

Наравно, план би такође могао да се изјалови те се поставља питање шта ако осам изгредника поквари цело јато.

- Могли бисмо да завршимо са 100 папагаја који псују. Време ће показати - каже Николс.

 

 

У међувремену, особље је поставило велике знакове који упозоравају госте да би могли чути ружан језик. До сада се нико није жалио. Ако ништа друго, шарени речник птица помаже да расположење буде на нивоу.

Фото: Јутјуб принтскрин/KTLA 5/The Seven Sees

 

- Никад се не уморите од тога да вам папагај каже да се од*ебете. Не можете а да се не насмејете - каже Николс.

Папагаји су научили да псују тако што су блиско опонашали људске гласове, што значи да неке од птица имају мушке гласове, док друге имају гласове жена. Пошто људи имају тенденцију да изговарају псовке јасним и предвидљивим тоном, папагаји их често лако разумеју.

Разговор и псовање нису једине вештине коју папагаји могу да апсорбују. Неки су такође научили да певају. Овај Парк дивљих животиња је дом још једне птице, по имену Чико, која је позната по имитацији  Бијонсине песме „If I Were A Boy“.

 

 

Афрички сиви папагаји су веома интелигентне животиње, што им је помогло да постану најпопуларније птице кућни љубимци на свету, према Националној географији. У експериментима, птице су обављале когнитивне задатке на нивоима изнад оних које обављају петогодишњаци.

БОНУС ВИДЕО: