Мишљења о овој теми су подељена. Постоји група која тврди да је економичније држати бојлер непрекидно укљученим током целог дана и ноћи, како би се избегло непотребно загревање целе количине воде.

Други заговарају приступ да је боље укључивати бојлер по потреби. Ево како о овом питању за Стил размишља Срђан Ђорђевић, електричар из Београда специјализован за одржавање ових кућних уређаја.

„Што се бојлера тиче и његове дуговечности, за њега је најбоље да буде стално укључен. Много мање трпи оптерећења ако се стави на неку температуру прихватљиву, да греје на око 60 степени. Ако се угаси дању кад је скупа струја, па се укључи ноћу, он ће да греје сат, два док напуни и претрпеће дијапазон температуре од 20 до 70 степени, што није здраво. Тако се шири материјал, грејачи, каменац отпада и више се сакупља. Тако да је здравије за бојлер да се не гаси“.

„Наравно, ово зависи од броја особа у домаћинству. На пример, за самца или пар, боље је укључивати бојлер по потреби. С друге стране, за породицу са већим бројем чланова, највероватније је корисно одржавати бојлер стално укљученим, с обзиром на потребу за сталним приступом топлом водоводу.“

Дакле, здравије је за бојлер да се не гаси, а скупље је да гори цео дан и целу ноћ ако није у питању проточни бојлер.

„Осим тога, намена бојлера такође има значајан утицај. Ако се бојлер користи само за туширање, има смисла повремено га укључивати. Међутим, уколико се ради о великом проточном бојлеру који се користи и за потребе кухиње, вероватно ћете га ретко искључивати.“

Дакле, чини се да је економичније укључивати бојлер према потреби, и, наравно, ако водите рачуна о потрошњи енергије, трудићете се да га укључујете током јефтинијих тарифних периода.

„Права стратегија која даје резултате је постављање термостата на температуру од 55-60 степени Целзијуса. Максимална вредност коју можете поставити је евентуално 60 степени. На температури испод 55 степени се не ствара каменац. С друге стране, стално подешавање термостата на 90 степени резултираће нагомилавањем веће количине каменца, посебно у областима са тврдом водом као што је овдашња.“

„Обавезно је искључивање бојлера када се купа човек. У купатилу где је бојлер у туш-кабини, пара улази кроз поклопце, бојлер може да електризира и дешавали су се смртни случајеви.“

(Стил)

БОНУС ВИДЕО

За још вести запратите нас на нашој званичној Фејсбук страници - будимо "на ти".

Нова димензија новости, ваш "Нпортал.рс".