Генерални директорат за водопривреду Мађарске саопштио је да је "забележена велика количина падавина у притокама Дунава и снег се топио због благог, али влажног времена, па је поплава дошла раније у ову земљу". Одмах се поставило питање прети ли изливање Дунава и Србији.

 

Док у суседној Мађарској бележе да је Дунав достигао 6,93 метра, што је највиши ниво воде од 2013. године, као разлог се наводе веома обилне падавине у централној Европи и топљење снега у Баварској.

Подсетимо, скоро 1.200 километара у Мађарској је под узбуном од поплава, а река Дунав у четвртак је досегла највишу тачку у Будимпешти.

Шта каже РХМЗ?

Како је саопштено из Републичког хидрометеоролошког завода Србије, Дунав је данас на највишој тачки код Апатина и то на 617 центиметара, а у наредним данима очекује се умерени пораст. Највиши ниво се очекује у понедељак, 1. јануара, и то око 655 цм, а граница ванредне одбране од поплаве на овом месту износи 750 центиметара.

Водостај Дунава је у порасту до Сланкамена, низводно у стагнацији и мањем опадању са тенденцијом пораста наредна четири дана, а водостај Тисе је у стагнацији са тенденцијом мањег пораста наредна четири дана.

Када је реч о водостају Саве, он је, према подацима РХМЗ-а, у опадању са тенденцијом опадања наредна четири дана.

Фото: Танјуг/АП

 

Водостај Велике Мораве је у мањем опадању са тенденцијом мањег опадања и стагнације наредна три дана.

- Водостај на Дунаву је у домену високих, на Сави у домену од средњих до високих, на Тиси у домену средње високих, а на Великој Морави у домену ниских вредности за ово доба године - наводе из РХМЗ-а.

Како додају, температуре воде на рекама у Србији крећу се на Дунаву око 4,2°С, на Сави око 6,5°С, на Великој Морави око 5,3°С, на Тиси око 4,0°С и на банатским водотоцима око 4,6°С, што је око просечних вредности температура воде за ово доба године, пренео је Блиц.

БОНУС ВИДЕО:

ПОТОПЉЕНИ ПУТЕВИ, АУТОМОБИЛИ ПОД ВОДОМ: Ванредна ситуација на југу Индије