Рускиња Наталија Михајлова која се са 5 синова доселила у познато српско село живи живот из снова.

Наталија Михајлова је Рускиња, која је са петорицом синова отишла из Петровца на Млави, у село Забрђе, где су почели да воде здрав стил живота. Воли дрвеће и изворе чисте воде, печурке у шуми и траве да убере. А, своје царство природе нашла је - у Србији. У плодној равници коју бруси ћудљива Млава.

Она са синовима ужива на плацу од 30 ари, док Србију доживљава својом домовином.

- Србија је за мене рај јер сам ту пронашла све што је човеку за срећан живот потребно - рекла је Наталија за Новости.

Србија у ствари има све што Руси воле. Има шуме, планине, језера, реке и чисте воде. Има много биљака и здраве хране, и добре људе. Зато Руси воле Србију, пише "Магазин Новости".

 

 

Наталија је на плодној млавској црници засадила све културе, а међу првима руску репу - храну без које Руски не могу.

- Јако је здрава и док није стигао кромпир у Европу она је била главно јело у Русији, па моја породица не једе кромпир него репу - каже Наталија.

На пространом имању Наталија је засадила и домаћу шаргарепу, не индустријску, хибридну. Чим је пролећно сунце грануло у башти су никле леје са зеленом салатом, луком, хељдом, грашком. Наталија и деца много воле грашак, и то на спосебан начин.

- Једемо сиров грашак, само га отворимо и уживамо у његовом дивном слаткастом укусу на опште чуђење свих људи око нас, али тако га једе већина Руса - каже Наталија.

 

 

Посебне биљке које "наша" Рускиња воли и обавезно сади јесу селен и рута.

- Селен је биљка која чисти црева од паразита и довољно је само да узимате селен за салату и да будете, бар што се пробавног тракта тиче, здрави - говори она.

Рута је и традиционално средство за хипертензију, ангине пекторис, болести желуца и јетре, болести костију, пародонтозе. Некада је била глави ратник у борби против туберкулозе.

- Бере се само у време цветања и после тога не треба га брати- истиче Наталија.

 

 

Наталија Михајлова не користи хемију. Када се неко од фамилије разболи, користе се природни "антибиотици": прополис, бели и црни лук, лимун, ђумбир.

- Користимо разне врсте чајева, нану, липу, жалфију, камилицу и, наравно, ивин чај - каже Наталија.

У Русији га има пуно, овде мање зове се врбица. Много је бољи од зеленог чаја, изузетно је користан и здрав и не изазива негативне реакције. Наталија Михајлова нема дилеме како је доспела у Србију:

- Судбина. Како другачије. Тетка се моја овде удала, а нас је довела њена прича. Хвала јој - наводи Наталија.

(Магазин Новости)

БОНУС ВИДЕО: