Немате проблема са штитном жлездом, нити вам је гвожђе ниско (оба могу и те како да утичу на губитак косе), нисте променили шампон, не користите пречесто пеглу или фен који искушују власи...

Проверите да се не ради о овим навикама под тушем, оне најчешће узрокују губитак косе, а да тога уопште нисте свесни.

1. Врућа вода

Температура воде може да оштети или поквари косу. Баш као топлота из фена или пегле, врела вода може да има штетан ефекат на власи.

"Топлота и вода проширују слој кутикуле у коси када је она мокра", рекла је трихолог Менди Бјукнер, а што за последицу може да има да се лакше ломи и теже коврџа.

Фото: Профимедиа

 

 

"Власиште, попут коже и црева, има деликатан баланс бактерија и гљивица", додао је трихолог Вилијам Гауниц. "Када се наруши равнотежа, нездраве бактерије и гљивице могу да расту великом брзином, а то доводи до упале, перути, себороичног дерматитиса и претерано сувог или претерано масног власишта. Туширање благом, топлом или хладном водом може да спречи ломљење кутикуле косе и оштец́ења власишта."

Хладнија вода помаже да се слој власи поново затвори и повец́ава јој се сјај", рекла је Бјукнер. "Не морате да користите екстра хладну воду, битно је само да не буде врућа."

2. Пречесто је перете шампоном

Пена која се прави приликом прања косе шампоном је резултат сулфата или детерџената који уклањају или чисте уља на коси и власишту. Не сви, али вец́ина шампона садржи сулфате а који могу да иритирају или оштетите фоликуле длаке када се користе пречесто. Савет стручњака је да користите оне без сулфата, посебно ако вам је коса сува.

Фото: Профимедиа

 

 

Учесталост прања косе треба да зависи од типа и дужине косе, па и година. Како старимо, власиште производи мање уља, тако да можда нец́ете морати да перете косу шампоном тако често.

"Када не губите косу, а имате здраво власиште, шампонирање два пута недељно је сигурно довољно да ваша коса буде чиста и здрава", рекао је Гауниц. "Чешц́е прање шампоном заправо може изазвати проблеме, укључујуц́и суво, масно власиште или изазвати упалу која може довести до благог стањивања."

3. Шампонирање крајева косе

Већина људи наноси шампон на погрешне делове косе. Коса природно производи уља и себум на кожи главе, где шампон треба да се нанесе. Неправилна употреба производа за негу косе попут шампона може изазвати промене у текстури косе и оштец́ење власи.

"Прање шампоном се не препоручује за врхове косе, јер када га исперете са власишта, он ц́е проћи кроз остатак косе и сасвим довољно је очистити", истиче Бјукнер и објашњава како је то заправо лако. Ако, на пример, користите доста производа за косу као што су гелови, лак за косу, итд, онда је шампонирање целе косе у реду да скинете те тешке производе са длаке.

Фото: Профимедиа

 

 

Приликом наношења регенератора важи супротно правило. Требало би да га нанесете само на врхове косе. Регенератори додају коси супстанцу налик масноћи. За разлику од шампона, регенератор нец́е уклонити себум, прљавштину или остатке са ваше косе, тако да није ефикасан за чишц́ење власишта.

4. Коришћење тешког, памучног пешкира

Вец́ина нас има тенденцију да суши косу помоц́у памучног пешкира, трљајуц́и је тако да тканина што више упије воду. Међутим, ово може да има негативан ефекат, посебно зато што је коса најслабија када је мокра. Осим тога, тежак пешкир обмотан око главе ако стоји дуго, након дужег времена може да повуче "линију" косе уназад, посебно ако она има порозну структуру и осетљиву длаку.

Фото: Профимедиа

 

 

Пешкири од микровлакана или чак мајице су много боље решење да би се спречио губитак или станивање косе. Ови материјали не осуше косу у потпуности, већ јој дозволе да се лагано суши на ваздуху. Ако користите пешкир, важно је да га стално перете како бисте заштитили кожу главе од гљивичних и бактеријских инфекција.

(Мондо)

БОНУС ВИДЕО:

За још вести запратите нас на нашој званичној Фејсбук страници - будимо "на ти".

Нова димензија новости, ваш "Нпортал.рс".