Веровање каже да се пророк Илија жив узнео на небо, у пламеним кочијама праћен грмљавином, а народ га поштује као строгог и непоколебљивог светитеља.

На дан 2. августа, у најтоплије доба године, народ не ради у пољу јер слави једног од најстрожијих светитеља, непоколебљивог громовника Илију.

Кад на Светог Илију пуцају громови народ верује да то светац гађа ђаволе па се не ваља крстити да се ђаво не би сакрио под крст у који гром не удара. Такође, како народ каже, треба добро гледати место где гром удари јер је то знак да се ту крије нечастиви.

Рођен у Израиљу у 9. дан веку пре Христа, пророк Илија се склонио од прогона у једну пећину где му је, по предању, један гавран доносио храну као божји изасланик.

Био је, по предању, један од пророка који су се на Тавору поклонили Исусу Христу на дан Преображења Господњег, када се јавио својим ученицима са поукама нове вере, па се зато лик Светог Илије слика на преображенским празничним иконама.

По једном народном обичају, три дана пре и три дана после Св. Илије, жене не перу кошуље јер се верује да ће се покидати. Исказује се велико поштовање према води - веровало се да тих дана ни орлови не пију воду.

Фото: Н. Скендерија

 

Највећа хришћанска врлина је човекољубље: дужни смо, као људи, да чинимо добро свакоме...

Верује се да ће доћи пред други Христов долазак, а биће му дата власт од Бога да земљу удари сваком муком, да људе освести и приведе покајању.

Народ му се моли да "отклони праведни гнев Божији и избави све градове и села наша од суше и глади, од страшних бура и земљотреса, од смртоносних рана и болести, од напада непријатеља и међусобне борбе".

Свети Илија је у Србији слава ваздухопловаца, обнародована указом из 1924. године. Пропашћу Краљевине Југославије та традиција ваздухопловаца је прекинута, али је обновљена 1992. године.

БОНУС ВИДЕО:

Уручење Петровданске повеље заслужним грађанима у Звечану

(Сенса)

За још вести запратите нас на нашој званичној Фејсбук страници - будимо "на ти".

Нова димензија новости, ваш "Нпортал.рс".